Commerce & Market Console
60″ (152.4 cm) Commerce and Market Living Room Commerce & Market Console highlighted with Mindi Solids design elements, bringing a subtle decorative character.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With the look of an authentic woodworker’s design, the chunky and chic Commerce & Market Console has block legs, and the top and legs have an interlocking pattern. Crafted of Solid Mindi Wood, the console has a natural light wood finish.
Product Details
| Apron Clearance | 21 |
|---|---|
| Carton Height | 36.00 |
| Carton Length | 16.25 |
| Carton Weight | 81.00 |
| Carton Width | 62.75 |
| Depth | 14.00 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 38 |
| Distressing | Yes |
| Height | 32.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Mindi Solids |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 180 lbs |
| Width | 60.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing, sandblasting, sand through, wormholes, rock, rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 66 |
| Image Role Data | {“7228_85005_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7228_85005_85_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 66 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 60 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Complete The Look
Commerce and Market Home Office Commerce & Market Bookcase Frame
Commerce & Market Carved Accent Chest
Commerce and Market Xaden Counter Stool
Commerce & Market Linear Perspective Credenza
Commerce & Market Galway-Around Spot Table
Commerce & Market Round Side Table
Commerce and Market Gears Round End Table
Commerce & Market Skyline Side Table
Commerce & Market Round Cocktail Table
Commerce and Market Helena Spot Table
Commerce & Market Safari Credenza
Commerce and Market Haven Accent Chest
Items We Think You Will Love..
Skinny Console Table
Sanctuary Four-Drawer Thin Console – Drift
Vera Cruz Console Table
Bexar Leg Huntboard
Ciao Bella Flip-Top Console
Sanctuary Four-Drawer Console
Bluewind Flip-Top Console Table
Alfresco Lapilli Console Table
Arrowcreek Console Bar Table
Tivoli Console Table
Thin Metal Console
Affinity Glass Top Accent Console
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Commerce & Market Console
"*" indicates required fields