Commerce and Market Gibbons Cocktail Bench
57″ (144.8 cm) Living Room Commerce and Market Gibbons Cocktail Bench, crafted with attention to detail and elevated through Oak Solids and Oak Veneers with Resin.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With the aesthetic of an artistic sculpture, the Gibbons Cocktail Bench pairs a pedestal leg with a round ball base in a neutral color palette. Crafted of Oak Solids and Oak Veneers with resin, it has a dark Oak finish with a cream-colored contrasting ball base.
Product Details
| Carton Height | 19.75 |
|---|---|
| Carton Length | 27.50 |
| Carton Weight | 132.28 |
| Carton Width | 60.00 |
| Depth | 24.50 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 28.5 |
| Distressing | Yes |
| Height | 19.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Solids and Oak Veneers with Resin |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Weight Capacity | 600 lbs |
| Width | 57.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Joinery Type | Mitered Butt Joint, Pocket Joint, Tongue and Groove |
| Weight | 112.44 |
| Image Role Data | {“7228_50721_89_detail”:[“Detail Image 1″],”7228_50721_89_room”:[“Room Image 1″],”7228_50721_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7228_50721_89_back_silo”:[“Silo Image 2”,”Silo – 3 |
| Weight | 112.44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 57 × 19 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Complete The Look
Commerce & Market Etagere
Commerce and Market Izabela Upholstered Arm Chair
Commerce and Market Izabela Upholstered Arm Chair
Commerce & Market Izabela Upholstered Arm Chair
Commerce & Market Console Table
Commerce & Market Skyline Cocktail Table
Commerce & Market Seaside Chair ch
Commerce & Market Jacobs Ladder End Table
Commerce and Market Home Office Commerce & Market Bookcase
Commerce & Market Metropolitan Cocktail Table
Commerce & Market Safari Credenza
Commerce & Market Trellis Entertainment Credenza
Items We Think You Will Love..
Verona Accent Table
Sanctuary Round Mirrored Accent Table – Visage
Waterfall Brown Accent Table
Sanctuary Four Door Mirrored Console- Ebony
Susan G. Komen Eternal Chest
Amani Three-Drawer Accent Chest
Curata Accent Table
Unity Chest
Melange Four-Door Credenza
Melody White Accent Table
Parkland Falls Storage Trunk
Moment of Hope Chest
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Commerce and Market Gibbons Cocktail Bench
"*" indicates required fields