Commerce & Market Bar Cart
27 1/2″ (69.8 cm) Commerce and Market Casual Dining Commerce & Market Bar Cart, crafted with attention to detail and elevated through Iron and Stone design elements.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Industrial meets organic with the Commerce & Market bar cart. Offering a youthful sensibility and simple aesthetic, the bar cart combines a black metal frame and casters with a stone inlay top and bottom shelf.
Product Details
| Carton Height | 34.00 |
|---|---|
| Carton Length | 17.00 |
| Carton Weight | 100.00 |
| Carton Width | 31.00 |
| Depth | 14.00 |
| Feature Filter | Casters |
| Height | 31.50 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Material Description | Iron and Stone |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 50 lbs |
| Width | 27.50 |
| Weight | 75 |
| Image Role Data | {“7228_50645_99_room”:[“Room Image 1″],”7228_50638_99_50645_99_85002_89_80004_791_5012_room”:[“Room Image 2″],”7228_50645_99_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7228_50645_99_top”:[“T |
| Weight | 75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 27.5 × 31.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Complete The Look
Commerce and Market Waverly Leaner Mirror
Commerce & Market Kubrick Console Table
Commerce & Market Octagonal Cocktail Table
Commerce and Market Haven Accent Chest
Commerce & Market Console
Commerce and Market Weaver 2-Door Accent Chest
Commerce and Market Groove Three-Drawer Chest
Commerce & Market Open Ended End Table
Commerce & Market Seaside Chair ch
Commerce & Market Layers Credenza
Commerce & Market Seaside Buffet
Commerce & Market Stonewashed Console
Items We Think You Will Love..
Asterisk PUB TABLES 50548-42/69+90236
Billy Pub table 50551-42/24+90810/48
Dalia PUB TABLES 50507-38/24+90242
River Place Bar Cabinet
Norcross PUB TABLES 50563-36/51+90406/87
Asterisk PUB TABLES 50548-36/69+90247
Billy Pub table 50551-36/24+90823/48
Magnolia Manor Bar Cart
Parade PUB TABLES 50566-36/51+90482/87
Billy Pub table 50551-36/24+90827/48
Billy Pub table 50551-36/24+90817/48
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Commerce & Market Bar Cart
"*" indicates required fields