Surfrider Bar Cabinet
Bar cabinet with bi-fold rattan doors, two pull-out work surfaces, four wine shelves, eight stemware racks, and four self-closing drawers in light Driftwood. Interior lighting operates via a three-intensity touch switch.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Escape the stress and extend hospitality to others with the resort-inspired Surfrider Bar Cabinet, featuring two bi-fold rattan doors, four drawers with self-closing drawer guides, two pull-out work surfaces, four pull-out wine shelves and eight stemware racks. Crafted of Pecan Veneers, Rattan and glass, the bar cabinet is finished in features the light natural Driftwood finish with distressing including sandblasting and bleaching. Lights are activated by a three-intensity touch switch.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two bi-fold rattan doorsFour drawers with self-closing drawer guidesOne adjustable wood-framed glass shelfOne fixed shelfLights with three-intensity touch switchTwo pull-out work surfacesFour pull-out wine shelves, each holds four bottlesEight stemware ra | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 79.75 |
| Carton Length | 23.25 |
| Carton Weight | 356.40 |
| Carton Width | 54.75 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 20.25 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 19.25W x 13.5D x 3.625H |
| Drawer Handle Finish | Silver, Jute Rope Trim |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 76.25 |
| Material Description | Pecan Veneers, Rattan, Glass, Puck Light, Self-closing Undermount Drawer Guides |
| Number of Drawers | 4 |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Width | 50.75 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, bleaching, drawknife, wormholes, rasping, chiseling |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 314.6 |
| Image Role Data | {“6015_75160_80_detail”:[“Detail Image 1″],”6015_75203_600_160_80_room”:[“Room Image 1″],”6015_75213_600_160_80_room”:[“Room Image 2″],”6015_75160_80_room”:[“Room Image 3”],”6015_75160_80_sil |
| Weight | 314.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.25 × 50.75 × 76.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Surfrider |
Complete The Look
Surfrider Barrel Back Swivel Counter Stool
Bedroom Surfrider 6/0-6/6 Panel Footboard
Surfrider Etagere
Surfrider Woven Back Arm Chair
Surfrider Display Cabinet
Surfrider Writing Desk
Surfrider Nine-Drawer Dresser
Surfrider Chairside Chest
Surfrider Buffet
Surfrider California King Panel Bed
Surfrider Entertainment Pier
Surfrider King Panel Bed
Items We Think You Will Love..
Dalia PUB TABLES 50507-42/24+90236
Norcross PUB TABLES 50563-36/51+90406/87
Sundance Bar Cabinet
Dalia PUB TABLES 50507-38/24+90236
Parade PUB TABLES 50565-36/51+90484/87
Parade PUB TABLES 50566-36/51+90486/87
Billy Pub table 50551-36/24+90817/48
Billy Pub table 50551-36/24+90827/48
Dalia PUB TABLES 50507-38/24+90246
Norcross PUB TABLES 50563-36/51+90408/87
Link PUB TABLES 50554-42/5725+91282/70
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Surfrider Bar Cabinet
"*" indicates required fields