Surfrider Nine-Drawer Dresser
Nine-drawer dresser in light Driftwood pecan veneers with self-closing drawers. Felt-lined top drawers, a removable jewelry tray, and cedar-lined bottom drawers protect and organize essentials.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by the rugged, earthy and picturesque Malibu landscape, the Surfrider Nine-Drawer Dresser offers a simple yet stylish silhouette crafted of Pecan Veneers and finished in the light natural Driftwood finish. Featuring nine self-closing drawers, the top left and top center drawers have removeable felt liners and the top right drawer has a removable felt jewelry tray. The 3 bottom drawers are cedar-lined.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Nine self-closing drawersTop left and top center drawers have removable felt linersTop right drawer has a removable felt jewelry trayThree bottom drawers are cedar-linedFinish: Driftwood: a light, natural finishHardware: Silver colored ring and knob pulls | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Center Drawer Dimensions | 21.75W x 14.25D x 4.5H |
| 1st Row Center Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 16.625W x 14.25D x 4.5H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| 2nd and 3rd Row Center Drawer Dimensions | 21.75W x 14.25D x 8H |
| 2nd and 3rd Row Center Drawer Weight Capacity | 40 lbs |
| 2nd and 3rd Row Left and Right Drawer Dimensions | 16.625W x 14.25D x 8H |
| 2nd and 3rd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
| Carton Height | 41.50 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 258.50 |
| Carton Width | 71.75 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Silver |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 38.00 |
| Material Description | Pecan Veneers, Cedar, Felt Panel, Jewelry Tray, Self-closing Undermount Drawer Guides, Solid-Wood Edge Top |
| Number of Drawers | 9 |
| Style | Casual |
| Sub Type | Dressers |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 180 lbs |
| Width | 68.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, bleaching, drawknife, wormholes, rasping, chiseling |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 237.5 |
| Image Role Data | {“6015_90202_80_004_85_room”:[“Room Image 1″],”6015_90202_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6015_90202_80_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 237.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 68 × 38 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Surfrider |
Complete The Look
Surfrider Rectangle Dining Table with 2-18in Leaves
Casual Dining Surfrider 48in Round Dining Table Top
Surfrider Entertainment Pier
Bedroom Surfrider 5/0-6/6 Rails
Surfrider Small Media Console
Surfrider 48in Rattan Round Dining Table
Surfrider Carved Back Arm Chair
Surfrider Woven Back Side Chair
Surfrider Entertainment Console
Sundance Barrel Back Swivel Counter Stool
Surfrider Bachelors Chest
Surfrider Buffet
Items We Think You Will Love..
Americana Dresser
Ciao Bella Wardrobe
Ludwig Brown Dresser
Rhapsody Twelve Drawer Dresser
Plymouth Gray Dresser
Leesburg Dresser
Chatelet Dresser
Tynecastle Dresser
Waterfall Black Dresser
Archivist Bureau
Sanctuary Dresser
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Surfrider Nine-Drawer Dresser
"*" indicates required fields