Surfrider Chairside Chest
Chairside chest in light driftwood pecan veneers with a solid-wood edged top and distressed finish. One soft-close door with an adjustable shelf and one self-closing drawer.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by the laid-back California coast, the Surfrider Chairside Chest has a craftsmanship appeal that will add simple elegance to your living space. Features one door with soft-close hinges with one adjustable shelf behind the doors, and one drawer with self-closing drawer guides. Crafted of Pecan Veneers with a Solid-Wood edged top finished in the light natural Driftwood finish with distressing including sandblasting and bleaching.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| One door with soft-close hingesOne adjustable shelf behind the doorOne drawer with self-closing drawer guidesFinish: Driftwood: a light, natural finishHardware: Silver colored knob pullsDistressed Finished: Sandblasting, bleaching, drawknife, wormholes, r | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Weight Capacity | 5 lbs |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 28.75 |
| Carton Length | 28.25 |
| Carton Weight | 88.00 |
| Carton Width | 22.25 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 25.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 12W x 12.75D x 2.5H |
| Drawer Handle Finish | Silver |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 25.25 |
| Material Description | Pecan Veneers, Resin and Solid-Wood Edged Top |
| Number of Drawers | 1 |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 60 lbs |
| Width | 18.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, bleaching, drawknife, wormholes, rasping, chiseling |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 73 |
| Image Role Data | {“6015_55443_465_50006_003_80111_52002_80_room”:[“Room Image 1″],”6015_50006_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6015_50006_80_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”], |
| Weight | 73 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 18 × 25.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Surfrider |
Complete The Look
Bedroom Surfrider 5/0 Rattan Footboard
Bedroom Surfrider 6/0-6/6 Panel Headboard
Surfrider King Rattan Bed
Surfrider Entertainment Console
Surfrider Bachelors Chest
Surfrider Queen Rattan Bed
Bedroom Surfrider 5/0-6/6 Rails
Surfrider Barrel Back Chair
Surfrider Drum Table
Surfrider Carved Back Arm Chair
Surfrider Queen Panel Bed
Surfrider California King Panel Bed
Items We Think You Will Love..
Americana Bed Bench
Moment of Hope Chest
Unity Chest
Amani Three-Drawer Accent Chest
Sanctuary Three-Drawer Shaped Front Gold Chest
Verona Accent Table
Curata Accent Table
58” Red Asian Cabinet
Amani Accent Table
Sanctuary Fretwork Chest-Pearl Essence
Melange Four-Door Credenza
Sylvie Accent Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Surfrider Chairside Chest
"*" indicates required fields