Commerce & Market Metropolitan Credenza
74″ (188 cm) Commerce and Market Living Room Commerce & Market Metropolitan Credenza enriched by Oak Veneers, Metal Tube and Sheet Metal, making it a distinctive interior accent.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
A sleek gold metal base and accents combine with a dark finish over Oak Veneers to create the chic and multi-functional Metropolitan Credenza. Use it as a bookcase, entertainment center, storage piece, entry piece or serving piece. There’s one adjustable shelf behind the pair of center doors, two adjustable shelves on the left and right sides, and the back panel behind the doors has ventilation and wire management. Measures 74 W x 19 D.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two doors with soft-close hingesOne adjustable shelf behind pair of doorsTwo adjustable shelves on left and right sidesBack panel behind doors has ventilation and wire management holesGold metal base and accentsFinish: Dark wood finish with gold metal bas | Yes |
|---|---|
| 1st Row Center Shelf Opening | 28.25W x 15.25D x 11.5H |
| 1st Row Left and Right Shelf Opening | 20.75W x 16.25D x 6.5H |
| 2nd Row Left and Right Shelf Opening | 20.75W x 16.25D x 6.75H |
| Back Panel Description | Sealed, stained, wire access holes |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 39.25 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 315.26 |
| Carton Width | 76.75 |
| Center Base Panel Opening | 28.25W x 15.25D x 11H |
| Center Cabinet Opening | 28.25W x 15.25D x 23.75H |
| Center Wood Shelf Dimensions | 28.25W x 15.25D x 1.25H |
| Center Wood Shelf Weight Capacity | 75 lbs |
| Clearance | 9.5 |
| Depth | 19.00 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 63.75 |
| Distressing | Yes |
| Door Count | 2 |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Height | 36.00 |
| Left and Right Base Panel Opening | 20.75W x 16.25D x 9H |
| Left and Right Cabinet Opening | 20.75W x 16.25D x 23.75H |
| Left and Right Wood Shelf Dimensions | 20.75W x 16.25D x .625H |
| Left and Right Wood Shelf Weight Capacity | 45 lbs |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers, Metal Tube and Sheet Metal |
| Number of Shelves | 5 |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 74.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Joinery Type | Dowell Joint, Tongue and Groove |
| Weight | 271.17 |
| Image Role Data | {“7228_85098_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7228_85098_85_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”7228_85098_85_top”:[“Top Silo Image 1”],”7228_85098_85_straight |
| Weight | 271.17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 74 × 36 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Complete The Look
Casual Dining Commerce and Market Madison Round Dining Table Top
Commerce & Market Vector Round Side Table
Commerce & Market Stonewashed Console
Commerce & Market Layers Credenza
Commerce & Market Jack O’bein Cocktail Table
Commerce and Market Home Office Commerce & Market Bookcase
Commerce & Market Trellis Entertainment Credenza
Commerce & Market Metropolitan End Table
Commerce and Market Jachar Entertainment Credenza
Commerce & Market Secretariat Secretary
Commerce & Market Pyramid Side Table
Commerce & Market Arness Tandem Bench
Items We Think You Will Love..
Sanctuary Three-Drawer Shaped Front Gold Chest
Memento Accent Table
Sanctuary Round Mirrored Accent Table – Visage
Sanctuary One-Drawer Round Lamp Table – Visage
Americana Bed Bench
Melange Four-Door Credenza
Waterfall Black Accent Table
Red Bombe Chest
Curata Accent Table
Verona Accent Table
French Two Drawer Chest
Waterfall Brown Accent Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Commerce & Market Metropolitan Credenza
"*" indicates required fields