Commerce & Market Open Ended Console Table
74″ (188 cm) Commerce and Market Living Room Commerce & Market Open Ended Console Table enriched by Acacia Solids and Metal Tube, making it a distinctive interior accent.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
In a dynamic blend of shape and materials, the Open Ended Console Table combines a pewter metal frame with a planked-wood motif in a natural medium wood finish with distressing and visible knots. The curved design has one fixed shelf and measures 74 W x 14 inches deep.
Product Details
| Carton Height | 38.00 |
|---|---|
| Carton Length | 16.50 |
| Carton Weight | 97.00 |
| Carton Width | 76.50 |
| Depth | 14.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 11.5 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 60.5 |
| Distressing | Yes |
| Height | 34.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Acacia Solids and Metal Tube |
| Number of Shelves | 1 |
| Shelf Opening | 48.75W x 11.5D x 12.75H |
| Shelf Weight Capacity | 100 lbs |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 74.00 |
| Wood Distressing Type | Cutter Marks |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 58.42 |
| Image Role Data | {“7228_80184_206_207_85_room”:[“Room Image 1″],”7228_80184_206_207_85_room2”:[“Room Image 2″],”7228_80207_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7228_80207_85_back_silo”:[“Silo Image |
| Weight | 58.42 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 74 × 34 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Complete The Look
Commerce & Market Giovanni Entertainment Console
Commerce and Market Living Room Commerce & Market Kiara Square Cocktail Table
Commerce and Market Izabela Upholstered Arm Chair
Commerce and Market Gears Round End Table
Commerce & Market Jack O’bein Long Skinny Console
Commerce and Market Hudson High Nesting Table
Commerce and Market Melrose Console Table
Commerce & Market Safari Credenza
Commerce & Market Vortex Credenza
Commerce & Market Metropolitan End Table
Commerce & Market Writing Desk
Commerce and Market Amelia Round Cocktail Table
Items We Think You Will Love..
Melange Console Table
Ciao Bella Flip-Top Console
Elixir Console Table
5633-85, Commerce and Market Living Room Skinny Metal Console Base
Beaumont Console
Ciao Bella Metal and Faux Concrete Console Table
Vera Cruz Console Table
Thin Metal Console
Skinny Console Table
River Place Console Bar Table
Brookhaven Console Table
Bexar Leg Huntboard
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Commerce & Market Open Ended Console Table
"*" indicates required fields