Commerce and Market Xaden Gathering Desk
57″ (144.8 cm) Home Office Commerce and Market Xaden Gathering Desk, crafted with attention to detail and elevated through Pine Solids, Pine Veneers, Metal and Resin.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
A unique piece in the collection, the Xaden Gathering Desk is distinguished by its Charred Black finish, achieved using the ancient Japanese technique of Shou Sugi Ban, which mimics the look of burnt wood. The desk features sculpted legs and a metal crossbar stretcher in pewter finish for additional support and style. With distressing details such as sandblasting, wormholes, and rock distressing, this desk offers a rugged, modern look perfect for creative spaces.
Product Details
| Rectangle shapeSculpted legsAccent pewter finish on crossbar stretcherFinish: The Charred Black finish is achieved through Shou Sugi Ban, a Japanese technique that creates a look resembling burnt wood. Accent pewter finish on stretcher.Distressed Finished | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 14.75 |
| Carton Length | 32.25 |
| Carton Weight | 77.00 |
| Carton Width | 59.25 |
| Depth | 32.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 36.00 |
| Knee Space | 48.75W x 12.5D x 32H |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pine Solids, Pine Veneers, Metal and Resin |
| Style | Casual |
| Sub Type | Writing Desks |
| Width | 57.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, wirebrushing, wormholes, and rock distressing |
| Weight | 66 |
| Image Role Data | {“7228_10019_99_detail”:[“Detail Image 1″],”7228_10019_99_50743_99_room”:[“Room Image 1″],”7228_10019_99_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7228_10019_99_straight_silo”:[“Silo Image |
| Weight | 66 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 57 × 36 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Complete The Look
Commerce & Market Lateral File
Commerce and Market Living Room Commerce & Market Kiara Rectangle Sofa Console
Commerce & Market Entwined Credenza
Commerce and Market Izabela Upholstered Arm Chair
Commerce & Market Accent Table
Commerce & Market Round Side Table
Commerce & Market Linear Perspective Credenza
Commerce and Market Hudson High Nesting Table
Living Room Commerce and Market Thrace Console Table
Living Room Commerce and Market Inside Track Console Table
Commerce and Market Jachar Entertainment Credenza
Commerce & Market Stool
Items We Think You Will Love..
Curata Writing Desk
54 inch Writing Desk
Blossoming Hope Writing Desk
Corsica Writing Desk
Leesburg Executive Desk
Telluride 76” Executive Desk withWood Panels
Cherry Knee-Hole Desk-Bow Front
Home Office Brookhaven Right Pedestal Return
Writing Desk
Chatelet Writing Desk
Brookhaven Desk Chair
5869-10 Home Office Manuscript 60in Writing Desk
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Commerce and Market Xaden Gathering Desk
"*" indicates required fields