Commerce & Market Modern Console
80″ (203.2 cm) Commerce and Market Living Room Commerce & Market Modern Console, crafted with attention to detail and elevated through Clean Acacia Solids design elements.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Graceful in form and timeless in design, the Commerce & Market Modern Console has an interlocking base design and is crafted of clean Acacia Solids in natural light wood finish.
Product Details
| Best Seller | No |
|---|---|
| Carton Height | 11.00 |
| Carton Length | 27.50 |
| Carton Weight | 134.48 |
| Carton Width | 85.25 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 16.00 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 41 |
| Distressing | Yes |
| Height | 32.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Clean Acacia Solids |
| Style | Casual |
| Top Clearance | 29.75 |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Dimensions | 80W x 16D x 2.375TH |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 80.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing, sandblasting |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 101.41 |
| Image Role Data | {“7228_85007_80_room”:[“Room Image 1″],”7228_50662_80_50012_85_80022_05_50647_00_50633_80_85007_80_CC317_086_CC317_086_room”:[“Room Image 2″],”7228_85007_80_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3/4 |
| Weight | 101.41 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 80 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Complete The Look
Commerce & Market Spot Table
Commerce & Market Console Table
Commerce and Market Haven Console Table
Commerce & Market Stool
Commerce and Market Haven Cocktail Table
Commerce and Market Xaden Counter Stool
Commerce and Market Xaden Gathering Desk
Commerce & Market Moroccan Modern Credenza
Commerce and Market Valor Accent Table
Commerce and Market Haven Spot Table
Commerce and Market Melrose Console Table
Commerce & Market Kubrick Console Table
Items We Think You Will Love..
Sanctuary Thin Console-Amber Sands
Leesburg Demilune Hall Console
Sanctuary Four-Drawer Thin Console – Drift
Ciao Bella Narrow Console
Melange Console Table
Bexar Leg Huntboard
Sanctuary Four-Drawer Thin Console
Console Table
Ciao Bella Metal and Faux Concrete Console Table
Sanctuary Four-Drawer Console
Elixir Console Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Commerce & Market Modern Console
"*" indicates required fields