Commerce & Market Layers Credenza
80″ (203.2 cm) A refined piece inspired by Mango Wood and Iron, designed to complement modern spaces.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Earthy, exotic and elegant, the Commerce and Market Layers Credenza has a textured appeal with a layered pattern on the fronts of the four doors and a transparent finish that reveals natural variances in the wood grain. Crafted of Mango Wood with a gold metal base and antique brass finger pulls, the credenza has 2 fixed shelves behind each pair of doors and a ventilated back panel.
Product Details
| Four doors with layered pattern on door frontsTwo fixed shelves behind each pair of doorsVentilated back panelFinish: Natural dark finish with gold metal base . Transparent finishes reveal a higher degree of color and grain variances, creating an irresist | Yes |
|---|---|
| Best Seller | No |
| Carton Height | 34.50 |
| Carton Length | 21.50 |
| Carton Weight | 274.00 |
| Carton Width | 82.50 |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | No |
| Height | 32.00 |
| Material Description | Mango Wood and Iron |
| Number of Shelves | 4 |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 80.00 |
| Weight | 250 |
| Image Role Data | {“7228_85018_89_room”:[“Room Image 1″],”7228_85018_89_room2”:[“Room Image 2″],”7228_85018_89_room3”:[“Room Image 3″],”7228_85018_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7228_85018_89_o |
| Weight | 250 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 80 × 32 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Complete The Look
Commerce and Market Haven Console Table
Commerce and Market Xaden Gathering Desk
Commerce & Market Pyramid Side Table
Casual Dining Commerce and Market Madison Round Dining Table Top
Commerce and Market Living Room Commerce & Market Geo Lines Console
Commerce and Market Waverly Leaner Mirror
Commerce & Market Izabela Upholstered Arm Chair
Commerce & Market Console
Commerce and Market Living Room Commerce & Market Tray Top Metal Console
Casual Dining Commerce and Market Madison Round Dining Table Base
Commerce & Market Console
Commerce & Market Bookcase
Items We Think You Will Love..
Waterfall Brown Accent Table
Nesting Tables
Verona Accent Table
Amani Three-Drawer Accent Chest
Waterfall Black Accent Table
French Two Drawer Chest
Hamilton Accent Table
Red Bombe Chest
Melange Four-Door Two-Drawer Credenza
Sanctuary One-Drawer Round Lamp Table – Visage
Oval Accent Table
Melody White Accent Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Commerce & Market Layers Credenza
"*" indicates required fields