Commerce and Market Groove Three-Drawer Chest
44″ (111.8 cm) Living Room Commerce and Market Groove Three-Drawer Chest enriched by White Oak Solids and Oak Veneers, making it a distinctive interior accent.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Groove Three-Drawer Chest from the Commerce & Market collection is a striking storage solution, designed with modern elegance in mind. Made of white oak solids and oak veneers, it boasts a sculpted, grooved design on the front of its three spacious drawers. Painted in a blue-green seafoam color, this chest adds a pop of personality to any living room or bedroom. The plinth base provides a stable and contemporary foundation. Ideal for a modern or contemporary setting.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Weight Capacity | 40 lbs |
|---|---|
| 1st Row Drawer Dimensions | 40.75W x 13.5D x 5.25H |
| 2nd Row Drawer Dimensions | 40.75W x 13.5D x 9.125H |
| 3rd Row Drawer Dimensions | 40.75W x 13.5D x 8.625H |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 40.25 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 112.00 |
| Carton Width | 47.00 |
| Depth | 21.00 |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Dust Bottom | Yes |
| Height | 36.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | White Oak Solids and Oak Veneers |
| Number of Drawers | 3 |
| Style | Modern/Contemporary |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 44.00 |
| Weight | 99 |
| Image Role Data | {“7728_85129_35_detail”:[“Detail Image 1″],”7728_85129_35_room”:[“Room Image 1″],”7228_85129_35_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7228_85129_35_straight_silo”:[“Silo Image 2”,”Silo |
| Weight | 99 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 44 × 36 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Green |
| Detail Color | Greens |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Commerce and Market |
Complete The Look
Commerce and Market Jachar Entertainment Credenza
Commerce & Market Boomerang Console Table
Commerce & Market Accent Table
Commerce & Market Underhill Entertainment Console
Commerce and Market Spindle Accent Table
Commerce & Market Vortex Credenza
Commerce & Market Tiger Tooth Vertical Mirror
Commerce & Market Dimensions Credenza
Living Room Commerce and Market Inside Track Console Table
Commerce & Market Octavius Cocktail Table
Commerce & Market Jacobs Ladder End Table
Commerce & Market Console Table
Items We Think You Will Love..
Melange Four-Door Two-Drawer Credenza
French Two Drawer Chest
Triumph Accent Chest
Nesting Tables
Sanctuary Three-Drawer Shaped Front Gold Chest
Sanctuary Four Door Mirrored Console- Ebony
Red Bombe Chest
Curata Accent Table
Memento Accent Table
Oval Accent Table
Americana Bed Bench
Chest
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Commerce and Market Groove Three-Drawer Chest
"*" indicates required fields