Commerce & Market Carved Accent Chest
56″ (142.2 cm) Commerce and Market Living Room Commerce & Market Carved Accent Chest highlighted with Mango Wood and Iron, bringing a subtle decorative character.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Commerce & Market Carved Chest combines a tactile and rustic case in Mango Wood and hammered pewter hardware with a classic raised diamond pattern motif on the four doors. There’s one fixed wood shelf behind each pair of doors. Ventilated back panel.
Product Details
| Carton Height | 36.50 |
|---|---|
| Carton Length | 21.50 |
| Carton Weight | 167.00 |
| Carton Width | 58.50 |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | No |
| Height | 34.00 |
| Material Description | Mango Wood and Iron |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 56.00 |
| Weight | 154 |
| Image Role Data | {“7228_85015_85_room”:[“Room Image 1″],”7228_85015_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7228_85015_85_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”7228_85015_85_top”:[“Top |
| Weight | 154 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 56 × 34 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Complete The Look
Commerce & Market Carved Stump Side Table
Commerce & Market Accent Table
Commerce & Market Antares End Table
Commerce & Market Console
Commerce and Market Living Room Commerce & Market Kiara Square Cocktail Table
Commerce & Market Giovanni Entertainment Console
Commerce & Market Jacobs Ladder End Table
Commerce and Market Xaden Gathering Desk
Commerce & Market Seaside Buffet
Commerce & Market Bookcase
Commerce & Market Vortex Credenza
Commerce & Market Seaside Rectangle Dining Table with 1-22in Leaf
Items We Think You Will Love..
Sanctuary Three-Drawer Shaped Front Gold Chest
Americana Bed Bench
Sanctuary Round Mirrored Accent Table – Visage
Moment of Hope Chest
Melange Four-Door Two-Drawer Credenza
Sanctuary One-Drawer Round Lamp Table – Visage
Red Bombe Chest
Nesting Tables
Waterfall Brown Accent Table
Unity Chest
Waterfall Brown Accent Table
Amani Three-Drawer Accent Chest
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Commerce & Market Carved Accent Chest
"*" indicates required fields