Commerce and Market Spindle Accent Table
22″ (55.9 cm) Living Room Commerce and Market Spindle Accent Table highlighted with Oak Solids and Oak Veneers, bringing a subtle decorative character.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
In a vintage design with a nostalgic bobbin base, the Spindle Accent Table is 22 inches round and crafted of Oak Solids and Veneers in a natural medium finish.
Product Details
| Carton Height | 8.25 |
|---|---|
| Carton Length | 25.50 |
| Carton Weight | 34.17 |
| Carton Width | 25.25 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 22.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 24.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Solids and Oak Veneers |
| Style | Transitional |
| Top Clearance | 23.5 |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Dimensions | 22W x 22D x 1TH |
| Top Load Capacity | 50 lbs |
| Width | 22.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Joinery Type | Tongue and Groove |
| Weight | 27.56 |
| Image Role Data | {“7228_80224_89_detail”:[“Detail Image 1″],”7228_80224_89_room”:[“Room Image 1″],”7228_80224_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7228_80224_89_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 27.56 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 22 × 24 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Commerce and Market |
Complete The Look
Commerce and Market Living Room Commerce & Market Tray Top Metal Console
Commerce & Market Arness Cocktail Table
Commerce and Market Gibbons Cocktail Bench
Commerce & Market Console Table
Commerce & Market Accent Table
Commerce and Market Hudson Low Nesting Table
Commerce & Market Trellis Entertainment Credenza
Living Room Commerce and Market Thrace Console Table
Commerce & Market Tiger Tooth Vertical Mirror
Commerce & Market Carved Accent Chest
Commerce & Market Carved Stump Side Table
Commerce & Market Fine Lines Credenza
Items We Think You Will Love..
Sanctuary Three-Drawer Shaped Front Gold Chest
Chest
Melange Four-Door Credenza
Parkland Falls Storage Trunk
Melange Four-Door Two-Drawer Credenza
Sanctuary Round Mirrored Accent Table – Visage
Hamilton Accent Table
Moment of Hope Chest
Sylvie Accent Table
Sanctuary One-Drawer Round Lamp Table – Visage
Americana Bed Bench
Nesting Tables
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Commerce and Market Spindle Accent Table
"*" indicates required fields