Commerce & Market Metropolitan Cocktail Table
52″ (132.1 cm) Commerce and Market Living Room Commerce & Market Metropolitan Cocktail Table, crafted with attention to detail and elevated through Oak Veneers, Metal Tube and Sheet Metal.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Metropolitan Cocktail Table is a soft modern silhouette combining Oak Veneers in a dark wood finish with a rounded gold metal base and accents. A rectangle shape measuring 52 inches wide by 28 inches deep, it has two drawers with soft-close drawer guides.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Primary Materials | Oak Veneers, Metal Tube and Sheet Metal |
|---|---|
| Rectangle shapeTwo drawers with soft-close drawer guidesGold metal base and accentsFinish: Dark wood finish with gold metal base and accentsDistressed Finished: Wire brushing | Yes |
| Finish | Dark wood finish with gold metal base and accents |
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Number Of Drawers | 2 |
| Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
| Assembly Required | No |
| Weight | 112.44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 52 × 18 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Complete The Look
Commerce and Market Helena Spot Table
Commerce & Market Pyramid Side Table
Commerce and Market Haven Accent Chest
Commerce & Market Arness Console
Commerce & Market Jack O’bein Long Skinny Console
Commerce and Market Waverly Leaner Mirror
Casual Dining Commerce and Market Madison Round Dining Table Top
Commerce and Market Living Room Commerce & Market Block Buster Cocktail Table
Commerce & Market Brandon Cocktail Table
Commerce and Market Melrose Console Table
Commerce and Market Amelia Round Cocktail Table
Commerce & Market Arness Tandem Bench
Items We Think You Will Love..
Waterfall Brown Round Coffee Table
Waterfall Brown Rectangular Coffee Table
Waterfall Brown Rectangular Coffee Table
Affinity Round Cocktail Table
Millwork Brown Rectangular Coffee Table
Melody White Rectangular Coffee Table with Casters
Amani Rope and Glass Cocktail Table
Normandy Brown Rectangular Coffee Table
Carpenter Brown Square Coffee Table
Normandy Square Coffee Table
Verona Rectangular Coffee Table
Palette Brown Round Coffee Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Commerce & Market Metropolitan Cocktail Table
"*" indicates required fields
