Commerce & Market Antares Cocktail Table
50 1/4″ (127.6 cm) Commerce and Market Living Room Commerce & Market Antares Cocktail Table incorporating Hand Forged Iron and Soap Stone to enhance its visual appeal.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
In a dynamic blend of shapes, materials and color, the Antares Cocktail Table is a stone-topped, two-tiered design. The textured metal base is complemented by soap stone tops with flecks of green, black and charcoal. 50 inches wide x 29-inches deep.
Product Details
| Carton Height | 21.45 |
|---|---|
| Carton Length | 33.00 |
| Carton Weight | 105.82 |
| Carton Width | 53.50 |
| Depth | 29.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 18.00 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Hand Forged Iron and Soap Stone |
| Metal Distressing | Yes |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 50 lbs |
| Width | 50.25 |
| Weight | 76.06 |
| Image Role Data | {“7228_80173_174_00_room”:[“Room Image 1″],”7228_80174_00_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7228_80174_00_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back Straight”],”7228_80174_00_top”:[“To |
| Weight | 76.06 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29 × 50.25 × 18 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Green |
| Detail Color | Greens |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Complete The Look
Commerce & Market Madison Round Dining Table
Commerce & Market Open Ended Cocktail Table
Commerce and Market Gibbons Cocktail Bench
Commerce and Market Haven Console Table
Commerce & Market Square Cocktail Table
Commerce & Market Carved Stump Side Table
Commerce and Market Gears Round Cocktail Table
Commerce & Market Entwined Credenza
Commerce and Market Effie Writing Table
Commerce & Market Bar Cart
Commerce and Market Melrose Console Table
Commerce & Market Open Ended End Table
Items We Think You Will Love..
Affinity Round Cocktail Table
Millwork Brown Round Coffee Table
Waterfall Brown Rectangular Coffee Table with Casters
Melody White Rectangular Coffee Table with Casters
Sylvie Rectangular Coffee Table
Waterfall Black Round Coffee Table
Lake House Cocktail Table
Carpenter Brown Square Coffee Table
Ludwig Brown Rectangular Coffee Table
Lyra Rectangular Coffee Table
Eclipse Brown Round Coffee table
Normandy Brown Rectangular Coffee Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Commerce & Market Antares Cocktail Table
"*" indicates required fields