Commerce & Market Square Cocktail Table
42″ (106.7 cm) Commerce and Market Living Room Commerce & Market Square Cocktail Table highlighted with Mindi Solids design elements, bringing a subtle decorative character.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Chunky and chic, this generously-scaled Commerce & Market Square Cocktail Table is a bold expression of modern style with an organic color scheme. It features block legs, and the top and legs have an interlocked design. Crafted of Solid Mindi wood with a natural wood finish.
Product Details
| Apron Clearance | 13.25 |
|---|---|
| Carton Height | 19.75 |
| Carton Length | 44.25 |
| Carton Weight | 83.00 |
| Carton Width | 44.25 |
| Depth | 42.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 28 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 28 |
| Distressing | Yes |
| Height | 16.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Mindi Solids |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 160 lbs |
| Width | 42.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing, sandblasting, sand through, worm holes, rock, rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 70 |
| Image Role Data | {“7228_80004_85_85002_09_room”:[“Room Image 1″],”7228_50638_99_50645_99_85002_89_80004_791_5012_room”:[“Room Image 2″],”7228_80004_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7228_80004_85 |
| Weight | 70 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 42 × 16.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Complete The Look
Commerce & Market Console
Commerce & Market Console Table
Commerce & Market Twister End Table
Commerce and Market Xaden Gathering Desk
Commerce & Market Open Ended Console Table
Commerce & Market Round Robin Accent Table
Commerce and Market Amelia Round Cocktail Table
Commerce & Market Vortex Credenza
Commerce & Market Skyline Side Table
Commerce & Market Skyline Cocktail Table
Commerce & Market Aspen Grove Door Chest
Commerce & Market Carved Stump Side Table
Items We Think You Will Love..
Ludwig Brown Rectangular Coffee Table
Sylvie Square Coffee Table
Sylvie Rectangular Coffee Table
Waterfall Brown Rectangular Coffee Table
Palette Brown Round Coffee Table
Plymouth Gray Rectangular Coffee Table
Normandy Square Coffee Table
Eclipse Brown Round Coffee table
Waterfall Black Round Coffee Table
Waterfall Brown Rectangular Coffee Table
Melody White Rectangular Coffee Table with Casters
Waterfall Brown Round Coffee Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Commerce & Market Square Cocktail Table
"*" indicates required fields