Commerce & Market Carved Stump Side Table
20″ (50.8 cm) Commerce and Market Living Room Commerce & Market Carved Stump Side Table highlighted with Resin design elements, bringing a subtle decorative character.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Crafted with cast resin in a design to portray nature’s aged roots, the Carved Stump Side Table is hand-painted with a bold geometric tribal print on a dark monochromatic background.
Product Details
| Alternate Finish Items | 7228-50654-45 7228-50646-02 |
|---|---|
| Carton Height | 30.25 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 60.00 |
| Carton Width | 24.00 |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 25.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Resin |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 60 lbs |
| Width | 20.00 |
| Wood Distressing Type | Cracking |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 40 |
| Image Role Data | {“7228_50638_99_detail”:[“Detail Image 1″],”7228_50638_99_646_02_room”:[“Room Image 1″],”7228_85022_00_50638_99_50646_02_room”:[“Room Image 2″],”7228_85022_00_50638_99_50646_02_room2”:[“Room |
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 20 × 25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Complete The Look
Commerce & Market Side Table
Commerce & Market Seaside Chair ch
Commerce & Market Galway-Around Spot Table
Commerce & Market Arness Cocktail Table
Commerce & Market Accent Table
Commerce and Market Living Room Commerce & Market Kiara Square Cocktail Table
Casual Dining Commerce and Market Madison Round Dining Table Top
Commerce & Market Metal and Wood Console
Commerce and Market Living Room Commerce & Market Nesting Tables
Living Room Commerce and Market Inside Track Console Table
Commerce & Market Etagere
Commerce and Market Weaver 2-Door Accent Chest
Items We Think You Will Love..
Unity Chest
Chest
Nesting Tables
Oval Accent Table
Sylvie Accent Table
Amani Accent Table
Sanctuary Three-Drawer Shaped Front Gold Chest
Moment of Hope Chest
Red Bombe Chest
Amani Three-Drawer Accent Chest
Melange Four-Door Credenza
Melange Four-Door Two-Drawer Credenza
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Commerce & Market Carved Stump Side Table
"*" indicates required fields