Nesting Table
Two nesting accent tables in a champagne-tone metal frame with glass tops; the smaller table adds a gray-and-black concrete shelf and tucks beneath the larger to save space.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Opulent, yet approachable, timeless, yet modern, these striking nesting tables are crafted of concrete, metal and glass with a champagne-colored metal frame and concrete in a gray and black pattern. Both tables have glass tops, and the smaller table has a concrete bottom shelf and slides beneath the larger table.
Product Details
| Carton Height | 28.75 |
|---|---|
| Carton Length | 22.25 |
| Carton Weight | 37.48 |
| Carton Width | 22.00 |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 24.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Concrete with Metal Tubing, Metal Sheet and Glass |
| Metal Distressing | Yes |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 15 lbs (small table), 25 lbs (large table) |
| Width | 19.00 |
| Weight | 26.46 |
| Image Role Data | {“5889_80111_113_00_room”:[“Room Image 1″],”5889_80113_00_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5889_80113_00_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 26.46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 19 × 24 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Casual |
| Collection | 5889-80 & Commerce and Market |
Complete The Look
Round Cocktail Table
Items We Think You Will Love..
Alfresco Costiere Chest
Waterfall Black Accent Table
Amani Accent Table
Moment of Hope Chest
Hamilton Accent Table
Waterfall Brown Accent Table
Melange Four-Door Credenza
Melange Four-Door Two-Drawer Credenza
Amani Three-Drawer Accent Chest
Red Bombe Chest
Bubble Glass Accent Table
Nesting Tables
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Nesting Table
"*" indicates required fields