Strait Leather Power Recliner with Power Headrest
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Envelope yourself in the generous and weightless comfort of the Strait Power Recliner with Power Headrest. This dual powered recliner allows you to adjust the recline and headrest independently, for the ideal sit. The zero-gravity feature ensures an even distribution of weight, to limit the strain on your body. Built to accommodate a wide range of body types, the high back provides ample space to relax. While rich details like biscuit tufting and padded arms provide decorative flair. A USB port, with zero-draw technology, gives you peace of mind while charging devices. Built with our patented Blue Steel Spring, Strait ensures flexibility and support for years to come. With heavy thread stitching and a variety of durable leather options, Strait provides endless comfort that matches any style.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Strait |
|---|---|
| Features | Power, Zero-Gravity Reclining, Charging Ports Included, Power Headrest(s), Heavy-Thread Stitching, Tufting, and Wall Hugger |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 30.40 |
| Carton Weight | 146 lb |
| Product Weight | 146 lb |
| Carton Weight | 146.000 lb |
| Carton Volume | 30.431 |
| Weight | 146 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 36 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Strait |
Complete The Look
Strait Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Strait Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Strait Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Strait Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests
Strait Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Strait Fabric Power Recliner with Power Headrest
Strait Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Items We Think You Will Love..
Beau Silt Fabric Power Recliner with Power Headrest
Aurora Ash Leather Power Recliner with Power Headrest
Beau Sable Fabric Power Recliner with Power Headrest
Oscar Molasses Fabric Power Recliner with Power Headrest
Maxwell Cedar Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Elizabeth Sea Leather Power Recliner with Power Headrest
Carter Smoke Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Elizabeth Sea Leather Power Recliner with Power Headrest
Alister Sedona Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Elizabeth Brunette Leather Power Recliner with Power Headrest
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Strait Leather Power Recliner with Power Headrest
"*" indicates required fields