Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Bring your living room to the next level with the sleek, innovative Alister power gliding recliner. This transitional style sports sleek curves upholstered in your choice of luxurious top-grain leather. A step above typical reclining, these gliding seats provide a smooth, versatile, and unique experience. Customize your comfort with a power control that adjusts recline, headrest, and lumbar support, and includes USB ports to keep your devices charged and within reach. Kick back in the Alister, the future of relaxation.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Alister |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Power Lumbar, Gliding, and Charging Ports Included |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 946-71 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 23.741 |
| Carton Weight | 167.000 lb |
| Product Weight | 167 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 167 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 36 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Alister |
Complete The Look
Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Alister Sedona Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Alister Sedona Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Alister Porcelain Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Alister Porcelain Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Alister Porcelain Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Alister Sedona Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Items We Think You Will Love..
Maxwell Cedar Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Carter Smoke Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Elizabeth Sea Leather Power Recliner with Power Headrest
Henry Fog Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Oscar Molasses Fabric Power Recliner with Power Headrest
Carter Cappuccino Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Oscar Pumpernickel Fabric Power Recliner with Power Headrest
Wyatt Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Barnett Gray Matters Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Elizabeth Sea Leather Power Recliner with Power Headrest
Beau Sable Fabric Power Recliner with Power Headrest
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
"*" indicates required fields