3c00-71 Jakson Swivel Glider
Enhance the enjoyment of your living room with the Jakson club chair. With its petite scale you’re sure to have a comfortable place to sit. This collection features a stationary chair, swivel, and swivel glider. Available in your choice of our fabulous fabrics with or without a nailhead trim. Check out Cunningham for stripes and plaids.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
| Glider | Yes |
Product Details
| Width | 32″ (81.3 cm) 32INH |
|---|---|
| Depth | 36″ (91.4 cm) 36INH |
| Height | 34″ (86.4 cm) 34INH |
| Seat Width | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Depth | 20″ (50.8 cm) |
| Seat Height | 19″ (48.3 cm) |
| Motion Type | Swivel, Glider |
| Back | Sinuous wire, attached, block foam with poly fiber wrap |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | Swivel base |
| Optional upgrades | Frame Coil, Coil Cushion |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
1640-69 Willow Swivel Chair
Double Reclining Sofa
2400-15 Malibu Apartment Sofa
Double Reclining Sofa
Double Reclining Sofa
3090-69 Beck Swivel Chair
5630-15 Brantley Apartment Sofa
3l00-31 Lennon Push Back Recliner
4t00-15 Thomas Apartment Sofa
Leather Minimum Proximity Recliner With Nails
9e00-04 Emerson Chair And A Half
1l20-71 Lyra Swivel Glider
David Pecan Leather Chair
Moxy Fabric Chair
Bexley Leather Chair
Vail Leather Chair
Thornton Leather Chair
Westside Leather Chair
Bexley Leather Chair
Finley Fabric Chair
Brett Chair With Nails
Thornton Leather Chair and a Half
Westside Leather Chair and a Half
Moxy Fabric Chair
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!