9e00-04 Emerson Chair And A Half
Whether buying for comfort or style, our Emerson collection is the perfect addition to your living area. This silhouette is so versatile it will work in virtually any home… especially once you customize it with your own fabric selection! Available with our without brass nailhead trim. This collection includes a sofa, loveseat, chair and a half, swivel chair, and large ottoman.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Width | 46″ (116.8 cm) 46INH |
|---|---|
| Depth | 43″ (109.2 cm) 43INH |
| Height | 39″ (99.1 cm) 39INH |
| Seat Width | 30″ (76.2 cm) |
| Seat Depth | 28″ (71.1 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Stationary |
| Back | Webbing, loose, poly fiber fill in a channel bag, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | 4.5″x1.5” wood, screw-in |
| Pillows | 1 x 22” fiber fill. Optional |
| Upgrades | Coil Cushion, Frame Coil, feather blend pillows |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
2k00-sect Kinley Sectional
1l20-71 Lyra Swivel Glider
2b00-71 Banks Swivel Glider
9e00-69 Emerson Swivel Chair
1640-69 Willow Swivel Chair
3l00-31 Lennon Push Back Recliner
5630-15 Brantley Apartment Sofa
Double Reclining Loveseat
Double Reclining Sofa
3c00-71 Jakson Swivel Glider
2910-71 Loren Swivel Glider
2k00-39 Kinley Armless Chair
Digby Leather Chair and a Half
Libby Fabric Chair
Thornton Leather Chair and a Half
Zecliner Model 2 Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Finley Leather Chair
Digby Leather Chair
Dempsey Leather Chair
Zecliner Model 1 Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Cute Fabric Chair
Westside Leather Chair
Moxy Fabric Chair
Westside Leather Chair and a Half
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!