1100-69 London Swivel Chair
The London swivel chair is our take on a classic tailored barrel chair. Its sleek profile makes it suitable for any home. Customize it in over 400 fabrics to suit your style.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Width | 39″ (99.1 cm) 39INH |
|---|---|
| Depth | 34″ (86.4 cm) 34INH |
| Height | 34″ (86.4 cm) 34INH |
| Seat Width | 29″ (73.7 cm) |
| Seat Depth | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Height | 20″ (50.8 cm) |
| Motion Type | Swivel |
| Back | Webbing, loose, poly fiber fill in a channel bag, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | Swivel base |
| Optional upgrades | Frame Coil, Coil Cushion |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
1l00-71 Lyra Swivel Glider
8z00-71 Becca Swivel Glider
1640-69 Willow Swivel Chair
2k00-39 Kinley Armless Chair
5630-15 Brantley Apartment Sofa
Double Reclining Sofa
Double Reclining Sofa
2k00-sect Kinley Sectional
3090-69 Beck Swivel Chair
4t00-15 Thomas Apartment Sofa
1l20-71 Lyra Swivel Glider
9e00-69 Emerson Swivel Chair
Westside Leather Chair
Digby Leather Chair
Finley Leather Chair
Jupiter Brown Fabric Chair
Moxy Fabric Chair
Cute Fabric Chair
Bexley Leather Chair
Finley Fabric Chair
Libby Fabric Chair
David Pecan Leather Chair
Brett Chair
Zecliner Model 1 Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!