2b00-71 Banks Swivel Glider
Banks boasts a sleek simple silhouette that makes it a great option to complement your living room, a reading nook, or a bedroom. This tight seat, tight back chair can be dressed up or down to suit your style. Available as a swivel and swivel glider.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Glider | Yes |
Product Details
| Width | 31″ (78.7 cm) 31INH |
|---|---|
| Depth | 34″ (86.4 cm) 34INH |
| Height | 29″ (73.7 cm) 29INH |
| Seat Width | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Depth | 25″ (63.5 cm) |
| Seat Height | 20″ (50.8 cm) |
| Motion Type | Swivel, Glider |
| Back | Block foam, Attached |
| Seat | Sinuous wire with frame coil, block foam with poly fiber cap |
| Legs | Swivel base, integral part of frame |
| Pillow | 1 x 17” fiber fill. Optional |
| Upgrades | Coil Cushion, feather blend pillow |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
9e00-04 Emerson Chair And A Half
1630-69 Willow Swivel Chair
Double Reclining Sofa
3c00-71 Jakson Swivel Glider
4d00-sect Darcy Sectional
1750-71 Raleigh Swivel Glider
4t00-15 Thomas Apartment Sofa
3090-69 Beck Swivel Chair
2k00-sect Kinley Sectional
1l00-71 Lyra Swivel Glider
9e00-69 Emerson Swivel Chair
Moxy Fabric Chair
Kingman Fabric Chair
Vail Leather Chair
David Pecan Leather Chair
Vail Leather Chair and a Half
Zecliner Model 3+ Umber Fabric Power Rocking Sleep Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Zecliner Model 3+ Umber Fabric Power Lift Sleep Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Ace Fabric Chair
Bradstreet Fabric Chair
Digby Leather Chair and a Half
Moxy Fabric Chair
Thornton Leather Chair
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!