Chapman Drink Table
Compact drink table with a hand-hammered forged pewter base and honed silver travertine stone top. Slim geometric profile suits small spaces and accent table use.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Organic meets industrial in the Chapman Drink Table combining a hand-hammered forged pewter base in a simple geometric design with a honed silver travertine stone top in a compact footprint, making this piece versatile for a variety of spaces.
Product Details
| Carton Height | 30.25 |
|---|---|
| Carton Length | 11.00 |
| Carton Weight | 22.55 |
| Carton Width | 14.75 |
| Depth | 8.00 |
| Height | 26.25 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Material Description | Metal Base with Honed Silver Travertine Stone Top |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 10 lbs |
| Width | 12.00 |
| Weight | 11.77 |
| Image Role Data | {“6033_50001_00_room”:[“Room Image 1″],”6033_80110_113_151_94_50003_94_50001_00_CH7115_001_CH1628_room”:[“Room Image 2″],”6033_50001_00_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6033_50001_ |
| Weight | 11.77 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 12 × 26.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Casual |
| Collection | Chapman |
Complete The Look
Bedroom Chapman 6/0-6/6 Footboard
Chapman Writing Desk
Chapman Leg Nightstand
Chapman Sideboard
Bedroom Chapman 5/0-6/6 Rails
Chapman Shou Sugi Ban End Table
Chapman Rectangle End Table
Chapman Shou Sugi Ban Entertainment Console
Bedroom Chapman 5/0 Poster Headboard
Chapman Shou Sugi Ban Rectangle Cocktail Table
Chapman Shou Sugi Ban Petite Round Dining Table
Chapman Console Table
Items We Think You Will Love..
Waterfall Brown Accent Table
Parkland Falls Storage Trunk
Oval Accent Table
Melange Four-Door Credenza
Waterfall Brown Accent Table
Red Bombe Chest
Sanctuary Four Door Mirrored Console- Ebony
Susan G. Komen Eternal Chest
French Two Drawer Chest
Alfresco Costiere Chest
Melange Four-Door Two-Drawer Credenza
Chest
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Chapman Drink Table
"*" indicates required fields