Chapman Mixed Media End Table
Mixed-media end table with a hand-hammered forged pewter base and gray faux shagreen top. A modern side table for living rooms.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
A hand-hammered forged pewter base, stretcher and inlay and a faux Shagreen-wrapped top come together to create an eclectic, mixed-media piece in the Chapman End Table, inspired by downtown urban living.
Product Details
| Carton Height | 27.75 |
|---|---|
| Carton Length | 29.50 |
| Carton Weight | 71.00 |
| Carton Width | 29.50 |
| Depth | 26.50 |
| Height | 25.25 |
| Material Description | Metal and Faux Shagreen |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 26.00 |
| Weight | 47.85 |
| Image Role Data | {“6033_80110_113_94_CH7115_001_room”:[“Room Image 1″],”6033_80110_113_151_94_50003_94_50001_00_CH7115_001_CH1628_room”:[“Room Image 2″],”6033_80113_94_room”:[“Room Image 3”],”6033_80113_94_si |
| Weight | 47.85 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26.5 × 26 × 25.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Casual |
| Collection | Chapman |
Complete The Look
Chapman Sideboard
Bedroom Chapman 5/0 Poster Headboard
Chapman Round Cocktail Table
Chapman Shou Sugi Ban Console Table
Bedroom Chapman 6/0-6/6 Poster Headboard
Bedroom Chapman 6/0 Rails
Chapman Leg Nightstand
Bedroom Chapman 6/0-6/6 Footboard
Chapman Five-Drawer Chest
Bedroom Chapman Queen Panel Bed
Chapman Martini Table
Chapman Eight-Drawer Dresser
Items We Think You Will Love..
City View Round End Table
Plymouth Gray End Table
Melody White Round End Table
Millwork Brown End Table
Brookhaven End Table
Eclipse Brown Round End table
Athens End Table
Waterfall Brown Round End Table
Sylvie Tall Bunching Table
Americana End Table
Ludwig Brown End Table
Waterfall Brown Round End Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Chapman Mixed Media End Table
"*" indicates required fields