Chapman Round Side Table
Round side table in warm Sorrel-finished white oak with hand-hammered forged pewter accents. Includes one fixed shelf.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by downtown urban living, the Chapman Round Side Table combines White Oak Veneers in the warm brown Sorrel finish with hand-hammered metal accents in a forged pewter finish for a modern touch. There’s one fixed shelf.
Product Details
| Round shapeMetal ferrulesOne fixed shelfHand-hammered metal accents in a forged pewter finishFinish: The Sorrel finish is features oak veneers in a warm brown finish. Unique hand-hammered metal accents in a forged pewter finish add to the contemporary sty | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 12.25 |
| Carton Length | 41.00 |
| Carton Weight | 105.38 |
| Carton Width | 40.50 |
| Depth | 36.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 30.25 |
| Material Description | White Oak Veneers and Metal Ferrules |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Casual |
| Table Shape | Round |
| Top Load Capacity | 125 lbs |
| Width | 36.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, wirebrushings, worm holes, and rock distressing |
| Weight | 62.7 |
| Image Role Data | {“6033_80116_85_room”:[“Room Image 1″],”6033_80111_50004_80116_85_room”:[“Room Image 2″],”6033_80116_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6033_80116_85_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 62.7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 36 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Chapman |
Complete The Look
Chapman Upholstered Side Chair
Bedroom Chapman 5/0 Poster Headboard
Bedroom Chapman 6/0-6/6 Panel Footboard
Chapman Upholstered Arm Chair
Chapman Sideboard
Chapman Three-Drawer Nightstand
Bedroom Chapman 5/0 Footboard
Bedroom Chapman 5/0-6/6 Rails
Chapman Metal Nesting Tables
Chapman California King Four Poster Bed
Chapman Shou Sugi Ban Console Table
Chapman Shou Sugi Ban End Table
Items We Think You Will Love..
Waterfall Black Round End Table
Sylvie Short Bunching Table
Carpenter Brown Lamp Table
Lake House End Table
Brookhaven End Table
Mesa Valley End Table
Ludwig Brown End Table
Millwork Brown End Table
Eclipse Brown Round End table
Lake House Square Lamp Table
City View Round End Table
Greystone Mill End Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Chapman Round Side Table
"*" indicates required fields