Chapman Sideboard
White oak sideboard with a honed silver travertine inset top and forged pewter bar pulls. Four drawers offer streamlined dining storage.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
In a beautifully-shaped silhouette, the refined yet casual Chapman Sideboard is crafted of White Oak Veneers with a Travertine Stone inset top and forged pewter horizontal bar pulls. Four drawers.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Four drawersStone veneer inset topFinish: The Sorrel finish is features oak veneers in a warm brown finish. Unique hand-hammered metal accents in a forged pewter finish add to the contemporary styleHardware: Custom hardware in a forged pewter finishDistre | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 41.25 |
| Carton Length | 22.25 |
| Carton Weight | 219.00 |
| Carton Width | 76.00 |
| Depth | 18.25 |
| Distressing | Yes |
| Height | 36.25 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Material Description | White Oak Veneers and Honed Silver Travertine Stone Veneers |
| Number of Drawers | 4 |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 180 lbs |
| Width | 72.25 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, wirebrushings, worm holes, and rock distressing |
| Weight | 152 |
| Image Role Data | {“6033_75903_85_detail”:[“Detail Image 1″],”6033_75903_85_room”:[“Room Image 1″],”6033_75903_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6033_75903_85_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 152 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.25 × 72.25 × 36.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Chapman |
Complete The Look
Chapman Side Table
Chapman Three-Drawer Nightstand
Chapman Eight-Drawer Dresser
Chapman Writing Desk
Chapman Leg Table with 1-24 in Leaf
Chapman Nine-Drawer Dresser
Chapman Upholstered Side Chair
Chapman Shou Sugi Ban Round Cocktail Table
Chapman Leg Nightstand
Chapman King Panel Bed
Chapman Five-Drawer Chest
Chapman Drink Table
Items We Think You Will Love..
Normandy Buffet
Americana Display Cabinet
Athens Buffet
Rhapsody 72” Credenza
Waterfall Black Buffet
Sanctuary Two-Door Thin Display Cabinet – Ebony
Farmhouse Server
Newport Server
Affinity Server
Double Bridge Sideboard
Summerville Server
Rhapsody 96” Credenza
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Chapman Sideboard
"*" indicates required fields