Chapman Shou Sugi Ban Side Table
Round side table in pine veneers with a Charred Black Shou Sugi Ban finish and a metal base accent. Compact 20 in. by 20 in. footprint suits a variety of spaces.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Pine Veneers in a Charred Black finish featuring a Japanese technique to achieve the look of burnt wood and a metal accent in the base come together to create a truly unique piece in the Chapman Side Table. Modern yet warm, and up-to-date while employing an ancient technique, the table has a round shape and compact 20-inch-by-20-inch shape to make it versatile for a variety of spaces.
Product Details
| Alternate Finish Items | 6033-50004-85 |
|---|---|
| Carton Height | 29.75 |
| Carton Length | 23.50 |
| Carton Weight | 44.22 |
| Carton Width | 23.00 |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 25.25 |
| Material Description | Pine Veneers and Metal |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 60 lbs |
| Width | 20.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, wirebrushings, worm holes, and rock distressing |
| Weight | 23.1 |
| Image Role Data | {“6033_50004_99_room”:[“Room Image 1″],”6033_50004_99_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6033_50004_99_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 23.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 20 × 25.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Chapman |
Complete The Look
Chapman King Four Poster Bed
Chapman Mixed Media Rectangle Cocktail Table
Chapman Mixed Media End Table
Chapman King Panel Bed
Chapman Shou Sugi Ban Entertainment Console
Chapman Mixed Media Console Table
Chapman Shou Sugi Ban End Table
Bedroom Chapman 6/0 Rails
Bedroom Chapman 5/0 Footboard
Bedroom Chapman 5/0 Poster Headboard
Chapman Round Cocktail Table
Chapman Shou Sugi Ban Petite Round Dining Table
Items We Think You Will Love..
Sylvie Accent Table
Alfresco Costiere Chest
Waterfall Brown Accent Table
Oval Accent Table
French Two Drawer Chest
Parkland Falls Storage Trunk
Melange Four-Door Credenza
Sanctuary One-Drawer Round Lamp Table – Visage
Amani Three-Drawer Accent Chest
Curata Accent Table
Moment of Hope Chest
Memento Accent Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Chapman Shou Sugi Ban Side Table
"*" indicates required fields