Chapman Mixed Media Rectangle Cocktail Table
Mixed-media cocktail table with a hand-hammered forged pewter base and stretcher plus a gray faux shagreen–wrapped top. Rectangular coffee table for modern living rooms.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
A hand-hammered forged pewter base, stretcher and inlay and a faux Shagreen-wrapped top come together to create an eclectic, mixed-media piece in the Chapman Cocktail Table, inspired by downtown urban living.
Product Details
| Carton Height | 21.00 |
|---|---|
| Carton Length | 34.25 |
| Carton Weight | 112.86 |
| Carton Width | 59.25 |
| Depth | 30.50 |
| Height | 18.25 |
| Material Description | Metal and Faux Shagreen |
| Style | Casual |
| Table Shape | Rectangle |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 56.00 |
| Weight | 76.45 |
| Image Role Data | {“6033_80110_113_94_CH7115_001_room”:[“Room Image 1″],”6033_80110_113_151_94_50003_94_50001_00_CH7115_001_CH1628_room”:[“Room Image 2″],”6033_80110_94_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3/4 Angle |
| Weight | 76.45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30.5 × 56 × 18.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Casual |
| Collection | Chapman |
Complete The Look
Chapman Console Table
Chapman Three-Drawer Nightstand
Chapman Shou Sugi Ban Side Table
Chapman Mixed Media End Table
Chapman Round Side Table
Chapman Sideboard
Chapman Shou Sugi Ban Round Cocktail Table
Chapman Upholstered Arm Chair
Bedroom Chapman 5/0-6/6 Rails
Chapman Shou Sugi Ban Accent Chest
Chapman Mixed Media Console Table
Chapman Side Table
Items We Think You Will Love..
Waterfall Black Rectangular Coffee Table
Plymouth Gray Square Coffee Table
Lake House Cocktail Table
Lyra Rectangular Coffee Table
Amani Rope and Glass Cocktail Table
Eclipse Brown Round Coffee table
Waterfall Brown Round Coffee Table
Living Room Americana Rectangle Cocktail Table
Eclipse Brown Round Coffee table
Waterfall Brown Rectangular Coffee Table
Carpenter Brown Square Coffee Table
Millwork Brown Round Coffee Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Chapman Mixed Media Rectangle Cocktail Table
"*" indicates required fields