Chapman Leg Nightstand
Leg nightstand in white oak veneers with forged pewter hardware and metal stretchers. One soft-close drawer plus 2 USB ports and a rear wire clip for charging.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Craftsman style gets a modern twist with the Chapman Leg Nightstand, constructed of White Oak Veneers with a warm brown Sorrel finish revealing the woodgrain. Custom hardware in a forged pewter finish is complemented by metal stretchers. There’s one drawer with soft-close drawer guides, 2 USB ports and a wire clip on the back.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| One drawer with soft-close drawer guidesMetal stretcherTwo USB portsWire clip on backFinish: The Sorrel finish is features oak veneers in a warm brown finish. Unique hand-hammered metal accents in a forged pewter finish add to the contemporary styleHardwa | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 34.00 |
| Carton Length | 22.75 |
| Carton Weight | 62.00 |
| Carton Width | 29.00 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Feature Filter | USB Port |
| Height | 30.00 |
| Material Description | White Oak Veneers and Metal |
| Number of Drawers | 1 |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 60 lbs |
| Width | 26.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, wirebrushings, worm holes, and rock distressing |
| Weight | 45 |
| Image Role Data | {“6033_90015_85_room”:[“Room Image 1″],”6033_90015_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6033_90015_85_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 26 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Chapman |
Complete The Look
Chapman California King Panel Bed
Bedroom Chapman 6/0-6/6 Poster Headboard
Chapman Five-Drawer Chest
Bedroom Chapman 5/0 Footboard
Chapman Mixed Media End Table
Chapman Buffet
Bedroom Chapman 6/0-6/6 Footboard
Bedroom Chapman 6/0 Rails
Chapman Round Cocktail Table
Chapman Side Table
Chapman Martini Table
Chapman Mixed Media Console Table
Items We Think You Will Love..
Curata One-Drawer Nightstand
Waterfall Black Nightstand
Vintage Series Open Night Stand – Black
Vintage Series Open Night Stand – Navy
Archivist Three-Drawer Nightstand
Americana One-Drawer Oval Nightstand
Chatelet Nightstand
Chatelet Nightstand
Plymouth Gray Nightstand
Normandy Nightstand
Sanctuary Nightstand
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Chapman Leg Nightstand
"*" indicates required fields