Chapman Rectangle End Table
White oak end table in a warm Sorrel finish with a scalloped apron and forged pewter ferrules. Includes one lower shelf.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Craftsman style meets contemporary flair with the Chapman Rectangle End Table, constructed of White Oak Veneers in a warm brown Sorrel finish with design details including a scalloped apron and hand-hammered forged pewter ferrules. One shelf.
Product Details
| Rectangle shapeMetal ferrulesHand-hammered metal accents in a forged pewter finishOne shelfFinish: The Sorrel finish is features oak veneers in a warm brown finish. Unique hand-hammered metal accents in a forged pewter finish add to the contemporary style | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 7.00 |
| Carton Length | 30.00 |
| Carton Weight | 56.11 |
| Carton Width | 42.50 |
| Depth | 26.25 |
| Distressing | Yes |
| Height | 25.25 |
| Material Description | White Oak Veneers and Metal Ferrules |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Casual |
| Table Shape | Rectangle |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 24.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, wirebrushings, worm holes, and rock distressing |
| Weight | 44.11 |
| Image Role Data | {“6033_80111_99_80213_85_75906_85_room”:[“Room Image 1″],”6033_80213_85_room”:[“Room Image 2″],”6033_80213_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6033_80213_85_top”:[“Top Silo Image 1 |
| Weight | 44.11 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26.25 × 24 × 25.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Chapman |
Complete The Look
Chapman King Panel Bed
Chapman Metal Nesting Tables
Chapman Martini Table
Bedroom Chapman 6/0-6/6 Poster Headboard
Bedroom Chapman 5/0 Poster Headboard
Bedroom Chapman 5/0-6/6 Rails
Chapman Mixed Media Console Table
Chapman Side Table
Chapman Shou Sugi Ban Rectangle Cocktail Table
Chapman Mirror
Chapman Three-Drawer Nightstand
Chapman Sideboard
Items We Think You Will Love..
Millwork Brown End Table
Plymouth Gray End Table
Eclipse Brown Round End table
Waterfall Brown Round End Table
Lake House Tiered Table
Carpenter Brown Lamp Table
Sylvie Tall Bunching Table
Storia Round End Table
Lake House Square Lamp Table
Carpenter Brown Lamp Table
Athens End Table
Sylvie Short Bunching Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Chapman Rectangle End Table
"*" indicates required fields