Chapman Shou Sugi Ban Rectangle Cocktail Table
Rectangular coffee table with pine veneers in a Charred Black Shou Sugi Ban finish and hand-hammered pewter accents. A modern yet warm focal point.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Pine Veneers, hand-hammered pewter and a Charred Black finish featuring a Japanese technique to achieve the look of burnt wood come together to create a truly unique piece in the Chapman Cocktail Table. Modern yet warm, and up-to-date while employing an ancient technique, this cocktail table is memorable and focal-point worthy.
Product Details
| Rectangle shapeMetal frameHand-hammered metal accents in a forged pewter finishFinish: The Charred Black finish is achieved through Shou Sugi Ban, a Japanese technique that creates a look resembling burnt wood. Unique hand-hammered metal accents in a forg | Yes |
|---|---|
| Finish | The Charred Black finish is achieved through Shou Sugi Ban, a Japanese technique that creates a look resembling burnt wood. Unique hand-hammered metal accents in a forged pewter finish add to |
| Carton Height | 23.50 |
| Carton Length | 31.50 |
| Carton Weight | 85.58 |
| Carton Width | 57.00 |
| Depth | 28.25 |
| Distressing | Yes |
| Height | 20.50 |
| Material Description | Pine Veneers and Metal |
| Style | Casual |
| Table Shape | Rectangle |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 54.25 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, wirebrushings, worm holes, and rock distressing |
| Weight | 51.92 |
| Image Role Data | {“6033_80210_99_50004_85_75906_85_CH7113_010_007_CH1628_room”:[“Room Image 1″],”6033_80210_99_50004_85_75906_85_room”:[“Room Image 2″],”6033_80210_99_room”:[“Room Image 3”],”6033_80210_99_sil |
| Weight | 51.92 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.25 × 54.25 × 20.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Chapman |
Complete The Look
Chapman Shou Sugi Ban Entertainment Console
Chapman Mirror
Bedroom Chapman 6/0-6/6 Panel Headboard
Chapman Mixed Media End Table
Chapman Eight-Drawer Dresser
Chapman Three-Drawer Nightstand
Chapman Shou Sugi Ban Console Table
Chapman Drink Table
Chapman California King Panel Bed
Chapman Shou Sugi Ban Petite Round Dining Table
Chapman Five-Drawer Chest
Chapman Mixed Media Rectangle Cocktail Table
Items We Think You Will Love..
Millwork Brown Round Coffee Table
Verona Rectangular Coffee Table
Eclipse Brown Round Coffee table
Waterfall Brown Rectangular Coffee Table
Sylvie Rectangular Coffee Table
Affinity Round Cocktail Table
Eclipse Brown Round Coffee table
Waterfall Black Rectangular Coffee Table with Casters
Waterfall Brown Round Coffee Table
Waterfall Brown Round Coffee Table
Normandy Square Coffee Table
Normandy Brown Rectangular Coffee Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Chapman Shou Sugi Ban Rectangle Cocktail Table
"*" indicates required fields