Chapman Three-Drawer Nightstand
Three-drawer nightstand on slender metal legs in white oak veneers with a Sorrel finish and forged pewter hardware. Soft-close storage plus 2 USB ports and a back wire clip for charging.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by downtown urban living, the Chapman Three-Drawer Nightstand combines craftsman style with modern design elements. Constructed of White Oak Veneers in a warm brown Sorrel finish, the nightstand is accented by jewelry-like forged pewter custom hardware and is on raised, slender metal legs with a stretcher in a cool contemporary pewter color. The 3 drawers have soft-close drawer guides. There are 2 USB ports for electronic connections and a wire clip on the back.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Three drawers with soft-close drawer guidesTwo USB portsWire clip on backFinish: The Sorrel finish is features oak veneers in a warm brown finish. Unique hand-hammered metal accents in a forged pewter finish add to the contemporary styleHardware: Custom h | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 34.25 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 107.00 |
| Carton Width | 33.25 |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Feature Filter | USB Port |
| Height | 30.25 |
| Material Description | White Oak Veneers and Metal |
| Number of Drawers | 3 |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 80 lbs |
| Width | 30.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, wirebrushings, worm holes, and rock distressing |
| Weight | 85 |
| Image Role Data | {“6033_90266_019_116_85_room”:[“Room Image 1″],”6033_90116_85_room”:[“Room Image 2″],”6033_90266_016_116_001_004_85_room”:[“Room Image 3″],”6033_90116_85_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3/4 An |
| Weight | 85 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 30 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Chapman |
Complete The Look
Chapman Mixed Media Rectangle Cocktail Table
Chapman King Four Poster Bed
Chapman Shou Sugi Ban Accent Chest
Chapman Shou Sugi Ban Console Table
Chapman Leg Nightstand
Chapman Five-Drawer Chest
Chapman Side Table
Chapman Eight-Drawer Dresser
Chapman California King Four Poster Bed
Chapman Shou Sugi Ban Side Table
Chapman Martini Table
Chapman Round Cocktail Table
Items We Think You Will Love..
Sanctuary Bedside Table
Chatelet Nightstand
Archivist Three-Drawer Nightstand
Chatelet Fretwork Nightstand
Vintage Series Open Night Stand – Navy
Chatelet Fretwork Nightstand
Chatelet Nightstand
Sanctuary Mirrored Leg Nightstand – Bling
Tynecastle Nightstand
Bellevue Open Nightstand
Abbey Park 2 Drawer Night Stand w/ Charging Station
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Chapman Three-Drawer Nightstand
"*" indicates required fields