Chapman Round Cocktail Table
Round cocktail table in warm Sorrel-finished white oak with hand-hammered metal ferrules. Includes one fixed shelf.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Warm and modern, the focal-point-worthy Chapman Round Cocktail Table invites you to gather round and get comfortable. Crafted of White Oak Veneers with hand-hammered metal ferrules, the table features the warm brown wire-brushed Sorrel finish. One fixed shelf.
Product Details
| Round shapeOne fixed shelfHand-hammered metal accents in a forged pewter finishFinish: The Sorrel finish is features oak veneers in a warm brown finish. Unique hand-hammered metal accents in a forged pewter finish add to the contemporary styleDistressed F | Yes |
|---|---|
| Alternate Finish Items | 6033-80111-99 |
| Carton Height | 9.25 |
| Carton Length | 64.00 |
| Carton Weight | 222.00 |
| Carton Width | 64.00 |
| Depth | 60.25 |
| Distressing | Yes |
| Height | 18.25 |
| Material Description | White Oak Veneers and Metal Ferrules |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Casual |
| Table Shape | Round |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 60.25 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, wirebrushings, worm holes, and rock distressing |
| Weight | 154 |
| Image Role Data | {“6033_80111_50004_80116_85_room”:[“Room Image 1″],”6033_80111_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6033_80111_85_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 154 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 60.25 × 60.25 × 18.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Chapman |
Complete The Look
Chapman Nine-Drawer Dresser
Bedroom Chapman 6/0 Rails
Chapman Console Table
Chapman Rectangle End Table
Chapman Leg Nightstand
Chapman Martini Table
Chapman Buffet
Bedroom Chapman 6/0-6/6 Panel Footboard
Chapman Mirror
Bedroom Chapman 5/0-6/6 Rails
Chapman Round Side Table
Chapman Three-Drawer Nightstand
Items We Think You Will Love..
Affinity Round Cocktail Table
Eclipse Brown Round Coffee table
Normandy Square Coffee Table
Carpenter Brown Square Coffee Table
Sylvie Rectangular Coffee Table
Waterfall Brown Rectangular Coffee Table
Millwork Brown Rectangular Coffee Table
Waterfall Black Round Coffee Table
Waterfall Brown Rectangular Coffee Table with Casters
Palette Brown Round Coffee Table
Waterfall Brown Rectangular Coffee Table
Lake House Cocktail Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Chapman Round Cocktail Table
"*" indicates required fields