Chapman Eight-Drawer Dresser
Eight-drawer dresser in warm Sorrel white oak with forged pewter hardware and a metal base. Soft-close drawers include felt-lined organizers; bottom drawers are cedar-lined.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by downtown urban living, the Chapman Eight-Drawer Dresser combines craftsman style with modern design elements. Constructed of White Oak Veneers in a warm brown Sorrel finish, the dresser is accented by jewelry-like forged pewter custom hardware and is on raised, slender metal legs with a stretcher in a cool contemporary pewter color. The 8 drawers have soft-close drawer guides, the top left drawer has a gray removable felt liner and the top right drawer has a removable felt jewelry tray. Both bottom drawers are cedar-lined.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Eight drawers with soft-close drawer guidesTop left drawer has gray removable felt linerTop right drawer has gray removable felt jewelry trayBoth bottom drawers are cedar-linedMetal baseFinish: The Sorrel finish is features oak veneers in a warm brown fin | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 44.75 |
| Carton Length | 25.25 |
| Carton Weight | 263.00 |
| Carton Width | 67.25 |
| Depth | 21.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 40.50 |
| Material Description | White Oak Veneers and Metal Base |
| Number of Drawers | 8 |
| Style | Casual |
| Sub Type | Dressers |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 64.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, wirebrushings, worm holes, and rock distressing |
| Weight | 220 |
| Image Role Data | {“6033_90001_90004_85_room”:[“Room Image 1″],”6033_90266_016_116_001_004_85_room”:[“Room Image 2″],”6033_90001_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6033_90001_85_top”:[“Top Silo Ima |
| Weight | 220 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 64 × 40.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Chapman |
Complete The Look
Chapman Drink Table
Chapman Shou Sugi Ban Accent Chest
Bedroom Chapman 6/0-6/6 Panel Headboard
Chapman Three-Drawer Nightstand
Bedroom Chapman 6/0 Rails
Bedroom Chapman 6/0-6/6 Panel Footboard
Chapman Shou Sugi Ban End Table
Chapman Upholstered Arm Chair
Chapman California King Four Poster Bed
Bedroom Chapman 5/0-6/6 Rails
Chapman Shou Sugi Ban Side Table
Bedroom Chapman 5/0 Footboard
Items We Think You Will Love..
Verona Dresser
Archivist Nine-Drawer Dresser
Ciao Bella Six-Drawer Dresser- Speckled Gray
Ciao Bella Wardrobe
Boheme Bilzen Wardrobe
Bellevue Dresser
Leesburg Bureau
Chatelet Dresser
Americana Dresser
Grandpas Cabin 7 Drawer Dresser
Sanctuary Armoire – Visage
Rhapsody Twelve Drawer Dresser
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Chapman Eight-Drawer Dresser
"*" indicates required fields