Chapman Side Table
Side table in white oak veneers with a warm Sorrel finish and metal base accents. Chunky, angular silhouette brings a modern twist to casual spaces.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Chunky, angular and chic, the Chapman Side Table is casual with a modern twist, crafted of White Oak Veneers in a warm brown Sorrel finish and accents with metal in the base.
Product Details
| Alternate Finish Items | 6033-50004-99 |
|---|---|
| Carton Height | 29.75 |
| Carton Length | 23.50 |
| Carton Weight | 51.26 |
| Carton Width | 23.00 |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 25.25 |
| Material Description | White Oak Veneers and Metal |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 60lbs |
| Width | 20.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, wirebrushings, worm holes, and rock distressing |
| Weight | 28.38 |
| Image Role Data | {“6033_80111_99_50004_85_CH7114_036_063_067_room”:[“Room Image 1″],”6033_80111_50004_80116_85_room”:[“Room Image 2″],”6033_80210_99_50004_85_75906_85_CH7113_010_007_CH1628_room”:[“Room Image |
| Weight | 28.38 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 20 × 25.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Chapman |
Complete The Look
Chapman Sideboard
Chapman Writing Desk
Chapman Nine-Drawer Dresser
Chapman Five-Drawer Chest
Chapman Three-Drawer Nightstand
Chapman King Four Poster Bed
Chapman Shou Sugi Ban End Table
Chapman Leg Nightstand
Bedroom Chapman 5/0 Footboard
Chapman Shou Sugi Ban Rectangle Cocktail Table
Chapman King Panel Bed
Bedroom Chapman 5/0-6/6 Rails
Items We Think You Will Love..
Red Bombe Chest
Amani Accent Table
Susan G. Komen Eternal Chest
Bubble Glass Accent Table
58” Red Asian Cabinet
Sylvie Accent Table
Chest
Parkland Falls Storage Trunk
Amani Three-Drawer Accent Chest
Melange Four-Door Credenza
Moment of Hope Chest
Nesting Tables
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Chapman Side Table
"*" indicates required fields