Chapman Shou Sugi Ban Round Cocktail Table
Round cocktail table in charred black Shou Sugi Ban pine veneers with hand-hammered metal ferrules. Art Deco–inspired silhouette and one fixed shelf.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Chapman Cocktail Table combines a shapely Art Deco silhouette with Pine Veneers in a Charred Black finish. This marriage of an ancient Japanese technique to achieve the look of burnt wood with a classic shape and hand-hammered metal ferrules creates a rustic yet timeless design. One fixed shelf.
Product Details
| Round shapeOne fixed shelfHand-hammered metal accents in a forged pewter finishFinish: The Charred Black finish is achieved through Shou Sugi Ban, a Japanese technique that creates a look resembling burnt wood. Unique hand-hammered metal accents in a forg | Yes |
|---|---|
| Finish | The Charred Black finish is achieved through Shou Sugi Ban, a Japanese technique that creates a look resembling burnt wood. Unique hand-hammered metal accents in a forged pewter finish add to |
| Alternate Finish Items | 6033-80111-85 |
| Carton Height | 9.25 |
| Carton Length | 64.00 |
| Carton Weight | 222.00 |
| Carton Width | 64.00 |
| Depth | 60.25 |
| Distressing | Yes |
| Height | 18.25 |
| Material Description | Pine Veneers and Metal Ferrules |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Casual |
| Table Shape | Round |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 60.25 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, wirebrushings, worm holes, and rock distressing |
| Weight | 154 |
| Image Role Data | {“6033_80111_99_detail”:[“Detail Image 1″],”6033_80111_99_50004_85_CH7114_036_063_067_room”:[“Room Image 1″],”6033_80111_99_80213_85_75906_85_room”:[“Room Image 2”],”SS736_6PC3_LPH1_A_APPH_C_ |
| Weight | 154 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 60.25 × 60.25 × 18.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Chapman |
Complete The Look
Bedroom Chapman 6/0-6/6 Panel Footboard
Bedroom Chapman 6/0-6/6 Panel Headboard
Chapman Leg Table with 1-24 in Leaf
Chapman Martini Table
Chapman Mixed Media Console Table
Chapman Leg Nightstand
Chapman Five-Drawer Chest
Chapman Round Cocktail Table
Chapman Drink Table
Bedroom Chapman 5/0-6/6 Rails
Chapman Shou Sugi Ban End Table
Chapman Three-Drawer Nightstand
Items We Think You Will Love..
Waterfall Black Rectangular Coffee Table with Casters
Sylvie Rectangular Coffee Table
Lake House Cocktail Table
Millwork Brown Round Coffee Table
Millwork Brown Rectangular Coffee Table
Waterfall Brown Rectangular Coffee Table with Casters
Verona Rectangular Coffee Table
Waterfall Brown Rectangular Coffee Table with Casters
Amani Rope and Glass Cocktail Table
Ludwig Brown Rectangular Coffee Table
Waterfall Brown Round Coffee Table
Melody White Round Coffee Table with Casters
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Chapman Shou Sugi Ban Round Cocktail Table
"*" indicates required fields