Chapman Shou Sugi Ban Entertainment Console
Entertainment console in Charred Black Shou Sugi Ban pine with four soft-close doors, adjustable shelves, and a ventilated back with power. Accommodates TVs up to 80 in.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Pine Veneers in a Charred Black finish featuring a Japanese technique to achieve the look of burnt wood create a truly unique piece in the Chapman Entertainment Console. Modern yet warm, and up-to-date while employing an ancient technique, this entertainment center is focal-point worthy while offering 4 doors with soft-close hinges and touch latches, 2 adjustable wood shelves behind each pair of doors, a ventilated back panel and a power supply. Accommodates up to an 80-inch TV.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Four doors with soft-close hinges and touch latchesTwo adjustable wood shelves behind each pair of doorsVentilated back panelPower supplyFinish: The Charred Black finish is achieved through Shou Sugi Ban, a Japanese technique that creates a look resemblin | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 36.50 |
| Carton Length | 22.25 |
| Carton Weight | 263.45 |
| Carton Width | 83.75 |
| Depth | 18.75 |
| Distressing | Yes |
| Height | 32.25 |
| Material Description | Pine Veneers |
| Max TV Size | 80″ Flat Screen |
| Number of Shelves | 4 |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 80.75 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, wirebrushings, worm holes, and rock distressing |
| Weight | 214.83 |
| Image Role Data | {“6033_55480_99_room”:[“Room Image 1″],”6033_55480_99_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6033_55480_99_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”6033_55480_99_top”:[“Top |
| Weight | 214.83 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.75 × 80.75 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Chapman |
Complete The Look
Bedroom Chapman 6/0-6/6 Panel Footboard
Chapman Queen Four Poster Bed
Chapman Eight-Drawer Dresser
Bedroom Chapman 6/0 Rails
Chapman Shou Sugi Ban Side Table
Bedroom Chapman Queen Panel Bed
Chapman Five-Drawer Chest
Bedroom Chapman 5/0 Footboard
Bedroom Chapman 5/0-6/6 Rails
Bedroom Chapman 5/0 Poster Headboard
Bedroom Chapman 5/0-6/6 Rails
Chapman Shou Sugi Ban Round Cocktail Table
Items We Think You Will Love..
69in Entertainment Console
Entertainment Console
Entertainment Console 72in
Americana 84″ Tv Console
Three Door Console
Studio 7H Scaffold for Entertainment Console
Waterfall Entertainment Base
Americana Entertainment Credenza
German Silver Entertainment Console
Athens Large Entertainment Base
Big Bang 78in Entertainment Console
City View 82 Inch TV Console
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Chapman Shou Sugi Ban Entertainment Console
"*" indicates required fields