Chapman Metal Nesting Tables
Set of metal nesting tables in a hand-hammered pewter finish. Slender, lightweight frames save space as the smaller table tucks beneath the larger.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With a hand-forged authenticity, these slender, light, and airy Chapman Nesting Tables are crafted of hand-hammered metal with a pewter finish. The smaller table fits beneath the larger one.
Product Details
| Carton Height | 29.25 |
|---|---|
| Carton Length | 19.50 |
| Carton Weight | 53.02 |
| Carton Width | 23.00 |
| Depth | 20.00 |
| Height | 25.25 |
| Material Description | Metal |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 20 lbs (small table), 40 lbs (large table) |
| Width | 16.00 |
| Weight | 29.7 |
| Image Role Data | {“6033_50003_94_room”:[“Room Image 1″],”6033_80110_113_151_94_50003_94_50001_00_CH7115_001_CH1628_room”:[“Room Image 2″],”6033_50003_94_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6033_50003_ |
| Weight | 29.7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 16 × 25.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Casual |
| Collection | Chapman |
Complete The Look
Chapman Shou Sugi Ban Side Table
Chapman Leg Table with 1-24 in Leaf
Chapman King Four Poster Bed
Bedroom Chapman 6/0 Rails
Bedroom Chapman Queen Panel Bed
Bedroom Chapman 5/0 Poster Headboard
Chapman Mixed Media Console Table
Chapman Shou Sugi Ban Round Cocktail Table
Chapman Shou Sugi Ban Entertainment Console
Chapman Shou Sugi Ban Console Table
Chapman King Panel Bed
Bedroom Chapman 6/0 Rails
Items We Think You Will Love..
Hamilton Accent Table
Melange Four-Door Two-Drawer Credenza
Curata Accent Table
Alfresco Costiere Chest
Melange Four-Door Credenza
Melody White Accent Table
Bubble Glass Accent Table
Red Bombe Chest
Susan G. Komen Eternal Chest
Sylvie Accent Table
Triumph Accent Chest
Sanctuary Four Door Mirrored Console- Ebony
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Chapman Metal Nesting Tables
"*" indicates required fields