German Silver Console
Console cabinet in mango wood with a shimmery German silver foil finish and textured front. Four soft-close doors hide removable shelves with a ventilated back for adaptable storage.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With a look of natural elegance, the German Silver Console has a shimmery finish in German Silver Foil over Mango Solids. With a textured front, the console has four doors and one fixed wood shelf behind each set of doors with soft close hinges. Shelves are removable, and there’s a ventilated background.
Product Details
| Best Seller | No |
|---|---|
| Carton Height | 31.50 |
| Carton Length | 21.00 |
| Carton Weight | 198.00 |
| Carton Width | 81.00 |
| Depth | 18.50 |
| Distressing | No |
| Height | 35.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Mango Solids and German Silver |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 220 lbs |
| Width | 78.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 178 |
| Image Role Data | {“5637_85001_50001_SLV_room”:[“Room Image 1″],”5637_85001_SLV_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5637_85001_SLV_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 178 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 78 × 35 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gold |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | 5637-85 & Melange |
Complete The Look
Melange Lenny Woven End Table
Melange Mathilda Three Drawer Chest
Melange Contours Console
Melange Snaked Console Table
Melange Graffitio Credenza
Melange Marin Rectangle Cocktail Table
Living Room Melange Funda Accent Table
Items We Think You Will Love..
Alfresco Costiere Chest
Waterfall Black Accent Table
Red Bombe Chest
Sanctuary One-Drawer Round Lamp Table – Visage
Memento Accent Table
Nesting Tables
Oval Accent Table
Unity Chest
Sanctuary Round Mirrored Accent Table – Visage
Waterfall Brown Accent Table
Melody White Accent Table
Waterfall Brown Accent Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
German Silver Console
"*" indicates required fields