Round Pedestal Accent Table
Round pedestal accent table with an 18th-century silhouette, pie-cut top, and fluted, beaded legs. Crafted with walnut veneers for a classic, traditional look.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
In a vintage 18th Century pedestal table design with pie-shaped top, this piece exudes character with classic fluted, beaded and flared legs.
Product Details
| Carton Height | 8.50 |
|---|---|
| Carton Length | 27.00 |
| Carton Weight | 39.60 |
| Carton Width | 33.50 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 24.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 26.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Walnut Veneers and Resin |
| Metal Distressing | No |
| Style | Traditional/Formal |
| Table Shape | Round |
| Top Load Capacity | 90 lbs |
| Width | 24.00 |
| Wood Distressing Type | Chopping, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 26.46 |
| Image Role Data | {“500_50_828”:[“Room Image 1″],”CC388_SW_083_500_50_828_room”:[“Room Image 2″],”500_50_828_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”500_50_828_Silo_Top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 26.46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 24 × 26 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | 500-50 & Commerce and Market |
Complete The Look
Oval Accent Table
58” Red Asian Cabinet
Items We Think You Will Love..
Penton Oval Chair Side Table
Heatherbrook Chair Side Table
Sonoma Road Chair Side Table
Ocean Isle Chair Side Table
Wallace Chair Side Table
Aspen Skies Chair Side Table
Lake House Chair Side Table
Melody Brown Chairside Table
Tribeca Drawer Chair Side Table
Carpenter Brown Chairside Table
Modern Farmhouse Drawer Chair Side Table
Sutton Chairside Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Round Pedestal Accent Table
"*" indicates required fields