Elixir Buffet
Buffet with textured starburst doors in gray-beige walnut veneer and faux shagreen, with touch-latch opening. Four doors conceal drawers and adjustable shelves with a ventilated back, and it also serves as a media console for TVs up to 70 in.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With the stunning textured starburst pattern on the doors, you will want to show off the Elixir Buffet throughout your home. Use it in the hall as an entry piece, in the dining room as a buffet, or use this TV-ready piece in the family room as an entertainment center or console. The 4 doors have touch latches, and there are 2 drawers and 2 adjustable shelves behind each set of doors. Ventilated back panel. Accommodates up to 70-inch flat screen TV.
Product Details
| Four doors with starburst fronts and touch latchOne drawer and one adjustable shelf behind each set of doorsVentilated back panelFinish: A serene gray beige finish applied to lightly sand-blasted walnut veneer for an organic and textured look. Champagne s | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 39.75 |
| Carton Length | 21.75 |
| Carton Weight | 223.00 |
| Carton Width | 74.25 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 27W x 13.625D x 3.75H |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 36.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Walnut Veneers and Faux Shagreen |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Modern/Contemporary |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 71.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 189 |
| Image Role Data | {“5990_75900_LTWD_90007_MTL_room”:[“Room Image 1″],”5990_75203_54_75900_75500_LTWD”:[“Room Image 2″],”5990_75203_54_500_900_LTWD_90007_MTL_room”:[“Room Image 3″],”5990_75900_LTWD_silo”:[“Silo |
| Weight | 189 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 71 × 36.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Elixir |
Complete The Look
Elixir Two-Drawer Nightstand
Elixir Console Table
Bedroom Elixir 6/0-6/6 Upholstered Footboard
Elixir 80in Rectangular Dining Table with 1-20in Leaf
Elixir Host Chair
Bedroom Elixir 5/0 Upholstered Headboard
Elixir Mirror
Elixir King Upholstered Bed
Bedroom Elixir 6/0-6/6 Upholstered Headboard
Bedroom Elixir 5/0 Upholstered Footboard
Bedroom Elixir 5/0-6/6 Rails
Elixir Upholstered Side Chair
Items We Think You Will Love..
Alfresco Costa Display Cabinet
Americana Server
Athens Buffet
Americana Display Cabinet
Normandy Buffet
Newport Server
Curata Buffet/Credenza
Rhapsody 72” Credenza
Leesburg Buffet
Double Bridge Sideboard
Sanctuary Two-Door Thin Display Cabinet – Ebony
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Elixir Buffet
"*" indicates required fields