Sutter Computer Credenza
Computer credenza in Cathedral Oak veneers with 5 drawers (including a locking file), right-door storage with adjustable and pullout shelves, and a pullout work surface. Includes built-in power and a drop-front keyboard in a Claro finish.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Traditional with a twist, the Sutter Computer Credenza is crafted of Cathedral Oak Veneers with a classic silhouette and a casual clear Oak finish with champagne-colored pulls and knobs. With one door on the right, the desk has one adjustable shelf and one pullout adjustable shelf behind the door. There are five drawers including the top left and right drawers with full extension metal ball bearing slides, removable pencil tray, removable writing slide and removable partitions. The left middle drawer is on full extension metal ball bearing slides and has removable inserts. Left bottom drawer is a locking file drawer with pendaflex filing system on full extension metal ball bearing slides. Center drawer has a drop-front and cutout for wire management for keyboard use. A power supply on top. Desk top area above the center drawer pulls out for added work surface.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| One door on rightOne adjustable shelf and one pullout adjustable shelf behind doorFive drawers include top left and right drawers with 100lb full extension metal ball bearing slides, removable pencil tray, removable writing slide and removable partitionsL | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 17W x 20D x 2.625H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| 2nd Row Drawer Dimensions | 17W x 20D x 5H |
| 2nd Row Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
| 3rd Row Drawer Dimensions | 17W x 17D x 9.625H |
| 3rd Row Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| Carton Height | 35.00 |
| Carton Length | 28.25 |
| Carton Weight | 319.00 |
| Carton Width | 75.50 |
| Charging USB Port Count | 2 |
| Charging USB Ports? | Yes |
| Depth | 24.50 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Champagne |
| Drawer Handle Material | Metal |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 32.00 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 25.125W x 16.125D x 2.25H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Locking Drawers | Yes |
| Material Description | Cathedral Oak Veneers |
| Number of Drawers | 5 |
| Number of Locking Drawers | 1 |
| Number of Shelves | 2 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | USB Charging Outlet |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Computer Desks |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| USB Port Count | 2 |
| USB Ports? | Yes |
| Width | 72.50 |
| Wood Distressing Type | Scratch antiquing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 280 |
| Image Role Data | {“5981_10464_80_detail”:[“Detail Image 1″],”5981_10464_467_80_EC568_048_room”:[“Room Image 1″],”5981_10563_464_467_466_80_room”:[“Room Image 2″],”5981_10464_80_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3 |
| Weight | 280 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 72.5 × 32 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Sutter & Work Your Way |
Complete The Look
Sutter Executive Desk
Sutter Lateral File
Sutter Junior Executive Desk
Sutter Bookcase
Sutter Writing Desk
Items We Think You Will Love..
Cherry Knee-Hole Desk-Bow Front
South Park 60” Writing Desk
Corsica Executive Desk
Brookhaven Leg Desk
Writing Desk
Tynecastle Writing Desk
Telluride 76” Executive Desk withleather Panels
54 inch Writing Desk
Corsica Junior Executive Desk
Rhapsody Executive Desk
Rustic Glam Leg Desk
Home Office Brookhaven Right Pedestal Return
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Sutter Computer Credenza
"*" indicates required fields