Sutter Writing Desk
Writing desk in Cathedral Oak veneers with 3 drawers, including a drop-front keyboard drawer, removable pencil tray, and a writing slide, plus built-in power. Casual clear oak finish with champagne-colored hardware.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Traditional with a twist, the Sutter Writing Desk is crafted of Cathedral Oak Veneers with a classic silhouette and designer details such as shaped fluted legs, spool feet and a curved stretcher. The finish is a casual clear Oak revealing the tactile veneer pattern for a reclaimed look, with champagne-colored pulls and knobs. Featuring 3 drawers, the left and right drawers have a removable pencil tray and a writing slide that can be used in either drawer. The center drawer has a drop-front for keyboard use. A power supply is located in the back of the keyboard drawer.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Three drawersLeft and right drawers have a removable pencil tray and a writing slide that can be used in either drawerCenter drawer has drop-front for keyboardPower supplyFinished on all sidesFinish: Claro, a distressed medium clear oak finishHardware: Ch | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 14.50 |
| Carton Length | 33.50 |
| Carton Weight | 146.00 |
| Carton Width | 63.75 |
| Charging USB Ports? | No |
| Depth | 30.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Champagne |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.50 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 21.5W x 15.5D x 2.375H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Left and Right Drawer Dimensions | 10.125W x 19.375D x 2.375H |
| Left and Right Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| Material Description | Cathedral Oak Veneers |
| Number of Drawers | 3 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Laptop Surge Protector |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Writing Desks |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| USB Port Count | 2 |
| USB Ports? | Yes |
| Width | 60.00 |
| Wood Distressing Type | Scratch antiquing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 121 |
| Image Role Data | {“5981_10458_80_detail”:[“Detail Image 1″],”5981_10458_445_466_80_room”:[“Room Image 1″],”5981_10458_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5981_10458_80_back_silo”:[“Silo Image 2”,”S |
| Weight | 121 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 60 × 30.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Sutter & Work Your Way |
Complete The Look
Sutter Junior Executive Desk
Sutter Lateral File
Sutter Computer Credenza
Sutter Executive Desk
Sutter Bookcase
Items We Think You Will Love..
42” Leg Desk
Chatelet Writing Desk
Brookhaven Leg Desk
Home Office Brookhaven Left Pedestal Desk
Cherry Knee-Hole Desk-Bow Front
Brookhaven Executive Desk
Blossoming Hope Writing Desk
Home Office Susan G. Komen Perseverance Writing Desk
Telluride 76” Executive Desk withWood Panels
Telluride Computer Credenza
5869-10 Home Office Manuscript 60in Writing Desk
Tynecastle Executive Desk
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Sutter Writing Desk
"*" indicates required fields