3300-69 Anderson Swivel Chair
Here’s a style you just can’t live without! The Anderson silhouette flaunts its cool casual style with its substantial track arm, bed pillow back, and deep plush seat. Available as a sectional, sofa, loveseat, chair-and-a-half, swivel chair, and matching ottoman.
Features
| Swivel | Yes |
|---|
Product Details
| Width | 46″ (116.8 cm) 46INH |
|---|---|
| Depth | 43″ (109.2 cm) 43INH |
| Height | 39″ (99.1 cm) 39INH |
| Seat Width | 30″ (76.2 cm) |
| Seat Depth | 28″ (71.1 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Swivel |
| Back | Webbing, loose, poly fiber fill in a channel bag, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | 1.5” plastic, screw-in |
| Pillows | 1 x 22” fiber fill. Optional |
| Upgrades | Coil Cushion, Frame Coil, feather blend pillows |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
3300-sect Anderson Sectional
3300-04 Anderson Chair & 1/2
Anderson Sofa
Anderson Loveseat
Moxy Fabric Chair
Bradstreet Fabric Chair
Henry Caramel Leather Chair
David Pecan Leather Chair
Kingman Fabric Chair
Brett Chair
Westside Leather Chair
Thornton Leather Chair and a Half
Bexley Leather Chair
Digby Leather Chair and a Half
Zecliner Model 3+ Umber Fabric Power Rocking Sleep Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Vail Leather Chair
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!