Banyon Bay Upholstered Side Chair
Klismos-inspired upholstered dining chair in Levi Oyster fabric with a curved backrest on a wire-brushed Desert Oak frame. Comfortable, modern seating for the dining room.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Banyon Bay Upholstered Side Chair is a modern take on the classic dining chair. Featuring a Klismos-inspired design with a curved backrest, this chair is upholstered in Levi Oyster fabric for a comfortable seating experience. The light Desert Oak finish and wire-brushed texture of the frame add a touch of rustic charm, making it a great addition to contemporary dining settings.
Features
| Fabric | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
Product Details
| Fabric | 97% Polyester, 3% Linen |
|---|---|
| Alternate Cover Items | 6081-75410-85 |
| Carton Weight | 27.56 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 23.75 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 24.25 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 20 |
| Distressing | Yes |
| Fabric 1 | Levi Oyster; Fabric Contents: 97% Polyester, 3% Linen |
| Height | 35.00 |
| Material Description | White Oak Solids, Oak Veneers and Leather |
| Material Filter | Leather |
| Memo Swatch | HF-LEVI-OYSTER-SC |
| Motion Type | Stationary |
| Seat Depth | 20.75 |
| Seat Height | 19 |
| Seat Width | 20.25 |
| Seat to Back Height | 16.25 |
| Style | Modern/Contemporary |
| Sub Type | Side Chairs |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Weight Capacity | 250 lbs |
| Width | 20.25 |
| Wood Distressing Type | Wire-brushing and cerusing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Finish Filter | Light Wood |
| Carton Height | 16.50 |
| Carton Length | 23.25 |
| Carton Width | 43.75 |
| Weight | 22.93 |
| Image Role Data | {“6081_75201_82_410_82_detail1”:[“Detail Image 1″],”6081_75201_82_75410_82_75906_82_room”:[“Room Image 1″],”6081_75410_82_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6081_75410_82_back_silo”: |
| Weight | 22.93 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.75 × 20.25 × 35 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Banyon Bay |
Complete The Look
Bedroom Banyon Bay 5/0 Panel Footboard
Banyon Bay Rectangle Cocktail Table
Bedroom Banyon Bay 6/0-6/6 Upholstered Footboard
Bedroom Banyon Bay 6/0 Panel Rails
Bedroom Banyon Bay 6/0-6/6 Panel Footboard
Banyon Bay Gathering Table
Banyon Bay Round Dining Table with One 18-inch Leaf
Banyon Bay California King Upholstered Bed
Casual Dining Banyon Bay Round Dining Table Top
Banyon Bay Queen Panel Bed
Banyon Bay Three Drawer Nightstand
Banyon Bay King Panel Bed
Items We Think You Will Love..
Owen CHAIRS 30154B/5287
Lattice Fabric Upholstered Dining Chair
Crescent CHAIRS 30123/51HO
Jonas CHAIRS 30137/24BP
Tori CHAIRS 30124/52CB
Normandy Pair of Upholstered Dining Chairs
Crescent CHAIRS 30123B/5187
Carmela CHAIRS 30282/25DBA7
Melody White Fabric Pair of Upholstered Dining Chairs
Architect CHAIRS 30263/51HO87
Angelina CHAIRS 30227-WE/1B2546
Plymouth Gray Pair of Armless Dining Chairs
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Banyon Bay Upholstered Side Chair
"*" indicates required fields