Banyon Bay Three Drawer Nightstand
Three-drawer nightstand in light Desert Oak over white oak solids and veneers with wire-brushing and cerusing. Includes an integrated charging station with USB port and brushed brass bar hardware.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Banyon Bay Three Drawer Nightstand brings functionality and style to your bedside. Constructed from white oak solids and oak veneers with a light Desert Oak finish, it features wire-brushing and cerusing for a textured appearance. The brushed brass stainless steel bar hardware adds a modern touch. With three spacious drawers, an integrated charging station, and a USB port, this nightstand is both practical and stylish. It is the perfect companion for contemporary bedrooms, blending sleek design with natural materials.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Three drawersOak veneer drawer bottomsIntegrated charging stationFinish: The multi-step Desert Oak finish features wire-brushing and cerusingHardware: Stainless steel custom bar hardware features a soft Brushed Brass finishDistressed Finished: Wire brushi | Yes |
|---|---|
| 1st Row Drawer Dimensions | 27W x 11.5D x 3.375H |
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
| 2nd and 3rd Row Drawer Dimensions | 27W x 11.5D x 4.75H |
| 2nd and 3rd Row Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 35.00 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 111.55 |
| Carton Width | 32.75 |
| Clearance | 7.25 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawers | Yes |
| Feature Filter | USB Port |
| Height | 30.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | White Oak Solids and Oak Veneers |
| Number of Drawers | 3 |
| Style | Modern/Contemporary |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 30.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Joinery Type | Dowell Joint, Dovetail, Tongue and Groove |
| Weight | 91.14 |
| Image Role Data | {“6081_90366_016_82_90019_85_room”:[“Room Image 1″],”6081_90366_016_82_90019_85_room2”:[“Room Image 2″],”6081_90366_82_90016_82_90019_85_90202_82_90007_82room”:[“Room Image 3”],”6081_90016_82 |
| Weight | 91.14 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 30 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Banyon Bay |
Complete The Look
Banyon Bay Queen Panel Bed
Banyon Bay King Panel Bed
Banyon Bay Eight Drawer Dresser
Banyon Bay Console Table
Banyon Bay Round Dining Table with One 18-inch Leaf
Bedroom Banyon Bay 5/0 Upholstered Footboard
Banyon Bay Two Drawer Nightstand
Banyon Bay King Upholstered Bed
Banyon Bay Display Cabinet
Bedroom Banyon Bay 6/0-6/6 Panel Footboard
Bedroom Banyon Bay 5/0-6/6 Panel Rails
Banyon Bay Bench
Items We Think You Will Love..
Americana One-Drawer Oval Nightstand
Americana One-Drawer Oval Nightstand
Ludwig Brown Nightstand
Grandpas Cabin Night Stand
Sanctuary Two-Door Mirrored Nightstand – Visage
Chatelet Nightstand
Arabella Mirrored Three-Drawer Nightstand
Normandy Open Nightstand
Tynecastle Nightstand
Sanctuary Nightstand
Sanctuary Mirrored Leg Nightstand – Bling
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Banyon Bay Three Drawer Nightstand
"*" indicates required fields