Banyon Bay Two Drawer Nightstand
Two-drawer nightstand in light Desert Oak over white oak solids and veneers with tempered glass. Open storage beneath the glass top and brushed brass bar hardware offer sleek, functional bedside organization.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Banyon Bay Two Drawer Nightstand offers a balance of function and design. With its light Desert Oak finish, this nightstand features white oak solids and oak veneers with tempered glass. The multi-step finish includes wire-brushing and cerusing for added texture, while stainless steel custom bar hardware adds a modern touch. It has two drawers with oak veneer bottoms, an open storage area beneath the glass top, and an open side design, offering stylish storage for your essentials. Perfect for contemporary bedrooms, this nightstand enhances your space with a sleek and refined look.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two drawersOak veneer drawer bottomsGlass topOpen storage space above drawers underneath glass topOpen side designFinish: The multi-step Desert Oak finish features wire-brushing and cerusingHardware: Stainless steel custom bar hardware features a soft Bru | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Carton Height | 28.75 |
| Carton Length | 21.75 |
| Carton Weight | 51.00 |
| Carton Width | 37.25 |
| Clearance | 10.625 |
| Depth | 18.00 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 21.75 |
| Distressing | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Dimensions | 27.5W x 11.5D x 3.5H |
| Drawers | Yes |
| Dust Bottom | Yes |
| Height | 30.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | White Oak Solids, Oak Veneers and Tempered Glass |
| Number of Drawers | 2 |
| Style | Modern/Contemporary |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 26.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Joinery Type | Dovetail, Dowell Joint, Tongue and Groove |
| Weight | 40 |
| Image Role Data | {“6081_90116_82_detail1”:[“Detail Image 1″],”6081_90116_82_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6081_90116_82_silo1″:[“Silo Image 2″,”Silo – 3/4 Angle 2″],”6081_90116_82_top”:[“Top Si |
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 26 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Banyon Bay |
Complete The Look
Bedroom Banyon Bay 5/0 Panel Footboard
Bedroom Banyon Bay 5/0-6/6 Upholstered Rails
Bedroom Banyon Bay 5/0 Upholstered Headboard
Banyon Bay Round Mirror
Banyon Bay Rectangle Dining Table with Two 20-inch Leaves
Bedroom Banyon Bay 6/0-6/6 Panel Headboard
Bedroom Banyon Bay 5/0-6/6 Panel Rails
Bedroom Banyon Bay 6/0 Upholstered Rails
Banyon Bay Bench
Casual Dining Banyon Bay Round Dining Table Base
Banyon Bay King Panel Bed
Banyon Bay California King Panel Bed
Items We Think You Will Love..
Sanctuary Two-Door Mirrored Nightstand – Visage
Waterfall Black Nightstand
Sanctuary Nightstand
Ludwig Brown Nightstand
Tynecastle Nightstand
Affinity Three-Drawer Nightstand
Chatelet Fretwork Nightstand
Leesburg Nightstand
Chatelet Fretwork Nightstand
Verona Nightstand
Abbey Park 2 Drawer Night Stand w/ Charging Station
Affinity Leg Nightstand
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Banyon Bay Two Drawer Nightstand
"*" indicates required fields